Víno vybírejte podle příležitosti. Přečtěte si, jak na to!

Víno právem patří k nejoblíbenějším alkoholickým nápojům a čas od času jím nepohrdne téměř nikdo. Jak jej správně vybrat, aby vystihlo danou příležitost a potěšilo chuťové pohárky přítomných? Nechcete-li šlápnout vedle, dejte na následující tipy a doporučení.

Piknik, grilování, večírek...?

Léto je sice u konce, ale až zase s přáteli vyrazíte na piknik, nezapomeňte si s sebou vzít lahev svěžího bílého vína, případně lehčího červeného s ovocným nádechem. Dobrou volbou může být také lehčí sekt. Vaše zážitky z grilování umocní lahodná chuť svěžího, lehčího růžového vína, které je jak stvořené k pokrmům všeho druhu. Vyzkoušejte třeba Rulandské modré rosé. Ideální volbou na party je lehké šumivé víno typu prosecco, ale také sušší sekt. Na oslavě v rodinném kruhu pak oceníte kvalitní šumivé víno kategorie „brut“ či „sec“. Chystáte-li se pozvat "lepší" společnost, jednoznačně nešlápnete vedle s šampaňským.

Víno podle ročního období

Při výběru vhodného nápoje samozřejmě můžete zohlednit také roční období. Zatímco v průběhu léta dáte přednost svěžímu a výraznějšími moku (dobrou volbou je např. Tramín červený), lehčímu bílému vínu s výraznějším buketem (populární je Ryzlink rýnský) nebo růžovému vínu, na podzim se situace diametrálně změní – chladnější měsíce jsou jako stvořené pro experimentování s plnějšími víny. A pak už jen pozvolna přejdete na hutnější nápoje, které vás spolehlivě zahřejí i při mrazivém počasí. Skvělým společníkem pro zimní večer je vyzrálé Zweigeltrebe.

Když si chcete užít trochu romantiky

Vhodně zvolené víno dokáže uvolnit a okořenit vzácné chvilky plné partnerské intimity. Ale po jaké lahvi sáhnout? Odborníci doporučují plnější vína dozrávající v dubových sudech. Anebo méně obvyklá šumivá červená vína, jejichž chutě se perfektně doplňují s čokoládovými dezerty.

Víno pro více hostů

Pořádáte-li větší akci, na které se sejde více lidí, neexperimentujte a přikloňte se ke „zlatému středu“. Pamatujte, že univerzálnější jsou bílá a lehčí růžová vína. Možná nenadchnou, ale určitě neurazí. Zároveň preferujte sušší a nepříliš aromatické moky – mnoha hostům by nemusely by být po chuti.

Publikováno: 19. 09. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková