Beton je pasé, budoucnost představují lité podlahy z anhydritu!

Nic proti betonu, ovšem v případě podlahy se v posledních letech stále častěji hovoří o anhydritu. Právě tento materiál představuje modernějšího „nástupce“ betonu a nachází využití při výstavbě rodinných a bytových domů, ale také v komerčním sektoru. Ačkoliv je betonová podlaha v určitých případech lepší volbou, anhydrit má vynikající užitné i fyzikální vlastnosti. Zároveň vás překvapí příznivou cenou.

Hlavní rozdíly mezi betonem a anhydritem

Proč byste měli zvolit anhydritovou podlahu? Jednou z výhod je již samotná realizace, která je mnohem rychlejší a méně namáhavá. Zatímco realizace betonové podlahy není možná bez srovnávacích lišt, hutnění, rovnání a vyhlazení, v případě anhydritu se materiál lije na předpřipravené podloží a následně se zniveluje pomocí natřásací lati. Lité podlahy mají samonivelační schopnost, a proto se povrch nemusí zarovnávat. Podlaha se jednoduše nechá „uzrát“. Proces realizace je velmi krátký a v průměrně velkém rodinném domě trvá ani ne den. Podlahová plocha je přitom pochozí již druhý den a připravena na zatížení již po pěti dnech. Pro srovnání: betonovou podlahu můžete zatížit až po cca třech týdnech.

Perfektně rovný povrch bez práce

Lité podlahy z anhydritu mají samonivelační schopnost, což se v praxi projevuje velmi rovným povrchem s minimální odchylkou (max. 2 mm na dvoumetrové lati). Díky tomu se při realizaci vyhnete cenově nákladné nivelační stěrce, která je při realizaci betonové podlahy nezbytná. Samonivelační potěr vám ušetří spoustu času, starostí i peněz.

Co ještě byste o anhydritu měli vědět?

Další výhodou lité podlahy jsou malé objemové změny. Nízká tepelná roztažnost materiálu činí z anhydritu ideální pro podlahové topení. Vzhledem k homogenitě směsi dochází k efektivnímu vedení tepla. Za zmínku stojí také menší tloušťka. Litá podlaha z anhydritu je o cca 5 – 20 mm nižší než podlaha z betonu, takže méně zatěžuje statiku domu. To oceníte v rámci rekonstrukce objektu, který není připraven na těžkou betonovou podlahu. A kolik vás bude nová podlaha stát? Podívejte se na ceník anhydritové podlahy a budete mít jasno.

Publikováno: 11. 08. 2018

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková