Trápí vaše miminko opruzeniny z plenek? Už nemusí!

Každá maminka chce pro své děťátko to nejlepší. Ať už jde o kosmetiku, plenky, či oblečení. Ale někdy se i při nejlepší péči vytvoří miminku vyrážka v oblasti plenek. Jak se zbavit otravných a mnohdy i bolestivých opruzenin?

Nemusíte se bát

Pokud nejsou opruzeniny popraskané do krve, určitě se jich zvládnete zbavit doma sami. Je to celkem častý problém, který se vyskytuje nejen u kojenců, ale i batolat – prostě všech dětiček, které ještě nosí plenky.

Jak opruzeniny poznáme?

Miminko bývá plačtivé a neklidné. V oblasti plenek si můžete všimnout červené vyrážky. Někdy je pokožka i šupinatá, popraskaná a zakrvavená. Někteří kojenci s citlivou pletí a ekzematici jsou obzvláště citliví ke vzniku opruzenin.

Jak se opruzenin zbavit?

Často přebalujte Když už se u vašeho drobečka opruzeniny objeví, co nejčastěji přebalujte. Nenechávejte dítě ani vteřinu navíc v pomočené plence. Nechte miminko po přebalení chvíli bez plenky, třeba se nevyhnete nehodě, ale na vzduchu tato protivná vyrážka snadněji zmizí. Prací prášek Používáte látkové plenky? Změňte prací prášek, nepoužívejte aviváž. I takto malá změna vám pomůže se opruzenin zbavit rychleji. Vybírejte šetrný prášek, určený pro praní dětského oblečení, nejlépe pro ekzematiky a bez zbytečných chemikálií. Pozor i na nejrůznější vhlčené ubrousky, ty s alkoholem pleť zbytečně přesušují a narušují přirozenou bariéru pleti. Vyberte ty s nápisem sensitive, nebo raději nepoužívejte chvíli žádné. Stačí převařená voda a žínka. Poté nechte pleť v oblasti plenek uschnout. Oblečení Zdá se vám jako samozřejmost, že se mají miminka oblékat do prodyšných materiálů. Ale ani plenky na plavání, či příliš těsné oblečení z nevhodného materiálu, pokožce vašeho děťátka příliš neprospějí. Správná velikost plenky Někdy je vyrážka způsobena i nesprávnou velikostí plenky. Může miminko dřít v oblasti nožiček, či do bříška. Nebo se čas od času rozlepí a podráždí jeho pokožku. Příliš velké plenky protékají a vyrážka tak nemusí být pouze v oblasti plenek, ale i na stehýnkách a na zadečku. Krémy a mastičky Na trhu existuje celá řada mastiček a krémů určených pro prevenci a léčbu opruzenin. Většina z nich obsahuje látky jako je zinek, panthenol, notoricky známé jsou mastičky Bepanthen, Sudocream, či Imazol. Pediatr vám může nechat namíchat přímo speciální mastičku, podle stádia opruzenin. Některá dětská kosmetika bývá příliš převoněná. Pozor na babské rady – například koupele v heřmánku mohou pokožku dítěte ještě více vysušit, nebo způsobit ekzém v případě, že by bylo dítě na heřmánek alergické. Velmi často se radí koupele v ovesných vločkách, hypermanganu (pozor na popálení), či silném odvaru z černého čaje. Dříve se hojně používal i dětský pudr, ale to není vhodné u miminek se sklonem k astmatu.

Potravinová alergie?

Je-li vaše dítko odrostlejší a zavádíte první příkrmy, může to být důvodem opruzenin. Z některých prvních jídel může mít děťátko průjem a ten samozřejmě vede k opruzeninám. Pokud máte na nějakou novou potravinu podezření, raději ji vašemu děťátku nedávejte. Velmi často průjem provází i růst prvních zoubků. Nejčastější příčiny kontaktní dermatitidy:
  • moč
  • výkaly
  • plenky
  • agresivní mýdlo
  • vůně a chemikálie v plenkách nebo ubrouscích
  • antibiotika
  • málo přebalujete.
Pokud opruzeniny doprovází horečky, nebo otok, mohla se do nich dostat druhotná infekce a je to důvodem navštívit pediatra.

Publikováno: 14. 10. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková