S odvodněním vám pomohou přírodní produkty!

Voda je nejen hlavní součástí živých organismů, ale také jednou z nejbohatěji zastoupených látek na Zemi. Tvoří 99 procent všech molekul v lidském těle, avšak výrazně menší je její podíl na celkové tělesné hmotnosti. U průměrného dospělého muže to je asi 80 procent. Organismus muže vážícího 70 kilogramů obsahuje tedy zhruba 42 litrů vody, z nichž 28 litrů se nachází uvnitř buněk a 14 litrů v mimobuněčných prostorech.

Rovnováha vody

I voda ale, aby byla prospěšná, v těle musí být v rovnováze. Aby mohly nerušeně probíhat metabolické procesy, musí se objem vody pohybovat v rámci poměrně úzkého rozpětí. O tuto rovnováhu se starají především ledviny, které kontrolují vztah mezi množstvím přijatých tekutin a objemem vyloučené moči. O zachování minimálního nutného množství vody v organismu se stará antidiuretický hormon působící na ledviny a v případě potřeby snižující objem vylučované moči.

Nedostatek versus nadbytek

Stejně jako nedostatek vody je škodlivý i její nadbytek. Nežádoucí je i nadměrné hromadění vody, které vzniká při některých onemocněních. Například při srdečním selhání se močí vylučuje nedostatečné množství vody a v důsledku toho vzniká edém (nahromaděné tekutiny ve tkáních).

Retence vody a otoky

Retence tekutin ale způsobuje také otoky. Voda v tomto případě způsobuje bobtnání těla, zejména v končetinách a břiše. Na vině často bývá zvýšený krevní tlak v žilách. Za nepravidelnými změnami krevních cév často stojí nevhodné stravovací návyky.

Jak si pomoci?

Cílem léčby pak je odstranit příčinu edému. Ta však v řadě případů léčitelná není, proto je na místě ledvinám s odvodněním trošku pomoci. Cílem v tomto případě je vyloučení nadbytečné tekutiny prostřednictvím zvýšeného vylučování moči. Toho se dosahuje omezením přísunu sodíku v dietě (soli a slaných výrobků) a aplikací diuretik. Pomáhají ale také vybrané doplňky stravy.

Vsaďte na vitamíny a minerály

Dobré výsledky přináší například doplněk stravy Herba odvodnění, který najdete v portfoliu společnosti Naturvita specializující se na výrobu kvalitních přírodních přípravků pro zdraví a krásu. Ten totiž obsahuje výtažky hned ze tří bylinek podporující funkci ledvin a vylučování vody z těla - kopřivu, jalovec a břízu. Přípravek je k sehnání na e-shopu Naturvita.cz a v internetové lékárně gigalekarna.cz.

Publikováno: 07. 08. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková