Reishi je pokládána za chytrou houbu. Podporuje imunitu i omlazuje

Chytré houby jsou hitem už od nepaměti, ale je to jen pár let, co se vrátily i mezi Čechy, v podobě různých produktů. Notoricky známá je houba shitake (houževnatec jedlý), též enoki (penízovka sametová), ale i reishi (leskorka lesní). Pojďme se právě na její benefity podívat. Reishi je vlastně dřevokazná houba. Český název, leskorka lesklá, vychází z nádherně lesklého povrchu klobouků těchto hub. Plodnice je lesklá, ale barva a intenzita lesku se věkem mění. V lese vás tak může splést, že má barvu od žluté v mládí, přes rezavě hnědou až kaštanově hnědou ve stáří.

Leskorka je houba známá především v Asii a v asijské medicíně

Na houbu však narazíte i v našich lesích, zejména na její příbuznou, leskorku jehličnatou. Na žádné si ale jako milovníci houbové smaženice nepochutnáte. Houba je tvrdá až výrazně dřevitá, navíc s hořkou chutí. Kdo si chce dopřát benefity reishi, musí proto nejlépe užívat tuto houbu jako výtažek v podobě doplňků stravy. Ty mohou mít podobu kapslí i tablet, nabízí se v podobě tinktur i nápojů. Oblíbená je kombinace reishi s dalšími chytrými houbami a s některými bylinami. Případně se doplňuje vitamíny pro komplexnost i zvýšení účinnosti. Skvělou kombinaci nabízí český produkt firmy Naturvita – Reishi + zinek + vitamin C. V této kombinaci extrakt 20:1 z reishi podporuje imunitu organismu, udržuje správné funkce oběhového systému. Zinek spolu s vitaminem C rovněž přispívají k normálnímu fungovaná imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem. Ten způsobují volné kyslíkové radikály v tkáních. Produkt Reishi + zinek + vitamín C prodává Gigalekarna.cz.

Když se zkříží moderní a lidová medicína

Podle odborníků je houba reishi neuvěřitelně nadopována všemožnými biologicky aktivními látkami. Obsahuje jich až 400. Jde o antioxidanty, steroly, mastné kyseliny, alkaloidy, vitaminy, vlákninu, enzymy a další látky. Významnou jsou například triterpenoidy, které se nachází rovněž v tradiční léčivce – v ženšenu. Díky těmto látkám nabízí reishi i antiageing účinky.

Publikováno: 16. 11. 2022

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková