Propadněte astronomickému pozorování: Noční obloha je fascinující!
Na světě je spousta zajímavějších věcí než televize. Pokud vám došla trpělivost a nechcete dál ztrácet čas sledováním plytkých příběhů nekonečných seriálů, máme pro vás perfektní tip. Mnohem větší porci vzrušení nabízí noční obloha. Nemusíte si ji předplácet jako Netflix, a dokonce se obejdete i bez drahé výbavy. Astronomické dalekohledy jistě posouvají pozorování objektů na úplně jinou úroveň, ale v začátcích se obejdete i bez nich. Co by vám však chybět nemělo, je nadšení. A také trpělivost a několik dalších věcí, které dělají z astronomického pozorování nevšední záležitost.
Jak se připravit na první noční pozorování?
Rozhodli jste se, že dáte noční obloze šanci, ale tak nějak netušíte, jak se na akci připravit. Nevadí, především se začněte těšit, protože se domů vrátíte s netušenými zážitky. A především si dopředu zjistěte, jaké krásy vám vesmír v danou dobu nabídne. K tomu, abyste zjistili, co se na obloze v konkrétní čas odehrává, vám jako zdroj poslouží internet nebo odborná literatura (např. Hvězdářské ročenky apod.). A pak už si jen naplánujete, co budete pozorovat, jak dlouho a v jakém pořadí. Velkou chybou je vyrazit na astronomické pozorování bez přípravy – zbytečně byste se okradli o spoustu drahocenného času a pravděpodobně i prošvihli značnou část atraktivní podívané.Co si vzít s sebou?
Než se na obloze objeví tělesa, která chcete pozorovat, můžete si zkrátit čas pozorováním zvěře. K tomu vám poslouží termovize. Nemáte? Nevadí, třeba si ji jednou pořídíte. Ještě před tím ale raději investujte do hvězdářského dalekohledu. V určitých obdobích však můžete vidět i některé planety - Například Mars, který se v dubnu ocitá v souhvězdí býka. Před svítáním mu sekundují Venuše, Saturn a Jupiter – všechny tyto planety jsou viditelné nad jihovýchodním obzorem v době před svítáním. Bez čeho se pozorovatel neobejde, je teplé oblečení (raději více vrstev, které lze v případě potřeby odložit), svačina a komfortní posezení – ideálně zahradní lehátko nebo skládací židličku. Hodit se vám může také odkládací stolek na mapy, papíry a další potřeby. A ještě něco. Vynikajícím pomocníkem pro adaptaci na tmu je červené světlo. Bude se vám hodit vždy, když si při pozorování potřebujete na něco posvítit. Třeba na hodinky nebo do bloku. Kvůli obyčejnému světlu by si vaše oči okamžitě odvykly na tmu a vždy by vám trvalo několik minut, než se zorničky opět adaptují.Publikováno: 10. 03. 2021
Kategorie: Lifestyle