Proč bradavky při kojení bolí a jak problémům předcházet?

Kojení je pro novorozence to nejlepší, co mu může matka poskytnout. Existují sice náhrady mateřského mléka, ovšem ty dítěti mateřské mléko nikdy plnohodnotně nenahradí. A proto je vhodné kojit dostatečně dlouho. Jenomže co když se ozvou bradavky, které mohou začít nepříjemně bolet? Důvodů, proč k tomu dochází, se nabízí hned několik. V tomto článku se dočtete, jaké jsou příčiny bolestí bradavek, ale také jak jim předcházet či je úplně minimalizovat.

Příčiny vzniku bolestí bradavek

Bolesti bradavek během kojení nemusí znamenat, že budete muset přejít na umělou stravu. Příčin, které bolesti způsobují, je poměrně dost, a proto je dobré se naučit jim předcházet, případně je snadno a rychle vyřešit. Proč bolestí bradavek vznikají? Mezi obvyklé příčiny patří špatná technika kojení, tedy když se dítě nesprávně přisaje k bradavce. Není to samozřejmě zdaleka jediný důvod. Nadměrnou citlivost může způsobit také nedostatek mléka - právě kvůli nesprávné technice kojení nebo když se dítě kojí málo. Další příčiny? Například zánět prsních žláz, ucpaný mlékovod, vysoký obsah mateřského mléka či pomalé nebo naopak rychlé spouštění mléka.

Jak bolesti minimalizovat?

Bradavkám lze ulevit hned několika způsoby. Například pomocí bio-aktivních nelepivých náplastí Multi Mam Compresses. Nabízejí  rychlou a účinnou úlevu od bolesti, dostatečnou regeneraci pokožky, a navíc snižují riziko vzniku infekcí a vznik otoků. Pokud dítě náhodou gel pozře, nestane se nic hrozného, protože neobsahuje žádné nebezpečné látky.

Proč kojení nevynechávat?

Kojení je důležitou součástí života kojence, a proto by se mělo vynechat jen z opravdu závažných důvodů. Nabízí celou řadu benefitů pro matku i dítě. Nejenže vede k upevnění citového pouta mezi dítětem a matku, ale především kojenci poskytuje stravu, kterou mu žádná umělá výživa nemůže 100% nahradit. Při kojení se také zvyšuje produkce endorfinů, takže se matka zažívá pocit uspokojení. Podobně jako u sportu, který s čerstvě narozeným miminkem provozovat nelze. A to je sám o sobě důvod, proč kojit!

Publikováno: 19. 12. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková