6 nejčastějších chyb začínajících investorů, kterým byste se měli vyvarov

Investování je v našich vodách stále velkou neznámou ale i tak se mezi námi najdou jedinci, kteří už investují nebo nad tím alespoň uvažují. Samozřejmostí je pro každého úspěšnost, protože kdo by se spokojil s průměrem. K tomu je však potřeba vyvarovat se chyb zkušenějších, a proto jsou zde i nepsaná pravidla pro každého začátečníka.

1. Zodpovědnost na prvním místě

Stejně jako u spoření si vybíráme nejvýhodnější podmínky tak i u investování je potřeba mířit na správný poměr rizika a zhodnocení. Právě proto by u každého investora měla být na prvním místě především zodpovědnost a střízlivý odhad jeho aktuální finanční ale i životní situace. Pokud tedy nemáte dostatek financí na to investovat například do drahých akcií, a přitom mít i nějakou finanční rezervu, nepouštějte se ani do samotného investování a stočte svoji pozornost k nějaké výhodné alternativě.

2. Výběr investice je klíčový

Investování neznamená bezmyšlenkovitě strkat peníze do „zaručeně“ výhodných investic. Ještě, než vůbec přejdete k samotnému investování měl by být vaší prioritou především správný výběr investice. Záleží tak na vašich preferencích a očekávání. Chcete investovat dlouhodobě a pravidelně? Dobře zkuste zlato. Hledáte naopak investice s vysokým zhodnocením? Zaměřte se na akcie. Většina začínajících investorů právě v tomto bodě dělá chybu a investuje do aktiv, o kterých nemají dostatek informací. Vyplatí se investovat do zlata? A jak začít?

3. Emoce jako nebezpečná zbraň

Jedním z největších nepřátel každého investora jsou především emoce, které dokážou položit i ten nejvýhodnější obchod. Někoho přemůže vidina rychlého výdělku nebo strach z případné ztráty. Proto si pamatujte, že pro emoce není na finančních trzích místo a usedejte k obchodování pouze s čistou hlavou a klidem.

4. Sázka na jednoho koně se nemusí vždy vyplatit

Největší chybou většiny začínajících investorů je nepochybně investování všech svých úspor pouze do jedné investice. Ne vždy se to vyplatí a většina takových případů končí pouze prázdným obchodním účtem. Jako většina sázkařů rozkládá své sázky mezi více koní je na místě investovat i do různých obchodů a aktiv. Ve zkratce tak můžeme říct, že diverzifikace portfolia je základem každého úspěšného investora.

5.Sebevzdělávání je základ

Jako nemůžete být doktorem, aniž byste věděli, jak funguje lidské tělo nemůžete být ani investorem bez jakýchkoliv znalostí. Právě opačné přesvědčení je jednou z nejčastějších chyb začínajících investorů, kteří se do investování pouštějí rovnou po hlavě. Každá investice má svá specifika, která je potřeba nejprve zhodnotit a najít si o ní co nejvíce informací. Navíc finanční trhy jsou jako živý organismus, a to co platilo před několika lety nemusí platit dnes. Proto je potřeba na sobě neustále pracovat a sebevzdělávat se.

6. Slovo panika úspěšný investor nezná

Panika dokáže pořádně zamávat nejen se samotnými trhy, ale i obchodním účtem investora. Propadající se trhy a ceny jako na horské dráze. Koho by to nevyděsilo? Většina investorů tak v záchvatu paniky začne prodávat vše co vlastní a věří, že tak ochrání svoje finance před ztrátou. Ve skutečnosti však tyto investoři ztrácí perfektní příležitost k rozšíření svého portfolia o levná aktiva a pouze inkasují ztrátu. Pro úspěšné investory je totiž pokles trhu především příležitostí k nákupu, a ne k prodeji. Finanční trhy se totiž skoro v každém případě znovu o klepou a začnou růst.

Publikováno: 29. 04. 2020

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková