Suprové tipy

Kratom – zelené zlato z Asie

Už jste někdy slyšeli slovo kratom? A pokud ano, víte o co se vlastně jedná? Je to název pro velmi jemný prášek zelené barvy, který se získává v Asii, ze 30 metrů vysokého stromu. V Asii je kratom velmi oblíbený produkt, ale v Evropě není příliš známý, a tudíž není ani registrovaný jako potravina. Z tohoto důvodu se musí na každý výrobek, zhotovený z tohoto prášku uvádět, že není jako potravina registrovaný a jedná se jen o sběratelský předmět.

Jak kratom rozlišujeme?

Kratom rozdělujeme podle barvy. Existuje v barvách zelená, bílá a červená.

Zelený kratom je asi nejznámější a získává se pouze z listu tohoto stromu. Listy se sbírají, suší a usušené potom rozemelou na jemný prášek.

Červený kratom se získává jiným způsobem. Listy ze stromu se nejprve natrhají, potom se uloží do pytle a nechají se fermentovat. Poté se z pytlů vyndají, usuší a rozemelou na jemný prášek.

Bílý kratom je směsí dvou výše uvedených barev, plus se do prášku ještě rozemílají i stonky a žilky z listů.

Jsou známé i jiné odrůdy kratomu?

Můžeme zodpovědně napsat, že ne. I když se můžete setkat i s jinými názvy kratomu, jako je Maeng Da, Bali, Malay, Sumatra, Horn, Dragon a další, jedná se však o směsi výše uvedených základních barev kratomu. Není to nic špatného, nebo závadného, to jistě ne, ale nemůžeme o těchto mixech mluvit jako o zvláštních odrůdách kratomu.

Barvy mixů se mohou různě lišit, což je vždy způsobeno množstvím konkrétní barvy kratomu, který je ve směsi obsažen nejvíce.

Lze pěstovat kratom i v našich podmínkách?

Ve volné přírodě to možné není, ale můžete rostlinu pěstovat v květináči jako pokojovou květinu. Strom je totiž choulostivý na zimu a venkovní mráz by ho zahubil.

Jinak stačí obyčejný substrát pro pokojové rostliny, širší květináč a bohatá zálivka. Pěstujete si tak “bonsai”, ale nepočítejte s velkou sklizní listů. Na výrobu kratomu jich potřebujete opravdu hodně :o)

Přes léto můžete květináč se stromkem umístit ven, například na balkon, kde je dostatek světla. V zimě je pak dobré na rostlinku svítit lampou, protože rostlina světlo opravdu potřebuje. Bez dostatku světla by mohlo dojít k opadávání listů, což nechceme. Vhodnou lampu zakoupíte v grow shopech, kde vám jistě poradí i s výběrem.

Přejeme hodně štěstí a ještě vice radosti s pěstováním :o)

Suprové ubytování v ČR

Hledáte si suprové ubytování na letní dovolenou? Mezi nejsuprovejší a nejoblíbenější lokality patří Jižní Čechy a Jeseníky. Na stránce ubytování Jižní Čechy najdete mnoho chalup, penzionů i apartmánů. Doporučujeme Vám také stránku Jeseníky ubytování s príma tipy na dovolenkové zážitky.