Kde se provádí léčba artrózy kmenovými buňkami?

Artróza je poměrně rozšířené onemocnění kloubů, které rozhodně nepostihuje pouze starší lidi. Jelikož vzniká v důsledku opotřebení kloubní chrupavky, častokrát postihuje i mladé sportovce. Vyvíjí se postupně, avšak příznaky by se neměly přehlížet. Artróza kloubů vzniká nadměrným a častým přetěžováním kloubních ploch. Jde o opotřebení chrupavky, která se sice obnovuje, ale pokud je zátěž větší než regenerační schopnosti, pomalu se snižuje její výška, kolikrát až na kloub. To se projevuje bolestivostí a dalšími příznaky.

Jaké jsou projevy artrózy?

Nejvýraznějším projevem je bolest kloubu při pohybu i v klidu. Nemocný může mít problémy s pohyblivostí, klouby bývají ztuhlé, a to zejména ráno. Může se objevit rovněž citlivost na chlad. Ve chvíli, kdy se tyto potíže objeví, je vhodné navštívit lékaře, aby se vyloučila jiná onemocnění. Podobně se projevuje například artritida, což je onemocnění zánětlivé. Jestliže se potvrdí artróza, lékař určí stupeň postižení a podle toho bude zvolena i správná léčba kloubů.

Možností léčby je vícero

V prvotním stádiu nemoci se častokrát podávají pouze preparáty chránící chrupavku a léky proti bolesti. Je-li poškození větší, nabízí se například operační řešení (náhrada kloubu, transplantace chrupavky). Existují ovšem i alternativní metody, jako je například léčba artrózy kmenovými buňkami. Ne všichni lékaři ji znají a doporučují, kolikrát je prostě potřeba zajímat se sám.

V čem spočívá kouzlo kmenových buněk?

Kmenové buňky jsou buňky, jež se dokážou měnit ve specializované buňky různých vrstev organismu. Dokážou se tedy proměnit i v mezodermu, z níž se vyvíjí chrupavka. Kmenové buňky tedy dávají šanci na její obnovu.

Kde se kmenové buňky aplikují?

Jestli vás zaujalo spojení kmenové buňky artróza, vydejte se na jedno z následujících pracovišť:
  • Klinika plastické chirurgie, Tyršova 9, Ostrava
  • Klinika online 24, Karlovo náměstí 319/3, Praha 2
  • Tkáňové zařízení Cellthera, Vídeňská 119, Brno
  • Klinika jednodňovej chirurgie, Hollého 200/47, Rajec – Žilina

Publikováno: 14. 02. 2023 / Aktualizováno: 27. 08. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková