Kalibry: Nezbytné nástroje profesionálů i "hobíků"

V náročném světě strojní výroby je dosažení precizních rozměrů u vyráběných součástek naprostou nutností. Právě v tomto bodě přichází na scénu kalibry – vysoce přesné měřicí nástroje, které vám pomohou s rychlou a snadnou kontrolou, zda daný díl splňuje požadované parametry.

Kalibry vám ale poslouží i jinak. Dokáží včas odhalit nesprávně upevněné či poškozené obráběcí nástroje, jako jsou například závitníky. Díky tomu předejdete zmetkovosti a ochráníte i své obráběcí stroje před poškozením. Pokud vlastníte profesionální kovoobráběcí dílnu, kalibry se stanou vašimi nepostradatelnými pomocníky.

Princip fungování kalibrů

Kalibry obvykle disponují dvěma stranami – "dobrou" a "zmetkovou". "Dobrý" kalibr by měl na obrobek bez problémů pasoval. Pokud se tak nestane, je stále možné danou nepřesnost opravit. Pokud ale projde i "zmetková" strana kalibru, s dílem už bohužel nic nenaděláte. Kvalitní kalibry pro profesionální použití ve strojírenství se vyznačují vysokou přesností odpovídající normě DIN 7150-2. Díky nim budete mít vždy jistotu, zda je váš obrobek v pořádku.

Nabízené typy kalibrů

Na trhu existuje široká škála kalibrů, které se liší svým tvarem a účelem použití. Mezi nejběžnější typy patří:

Závitové kalibry: Jak název napovídá, slouží ke kontrole vnitřních závitů. Vyrábí se v různých rozměrech dle normy DIN 13 / ISO 1502 a odpovídají standardním závitům používaným ve strojírenství. Na zakázku je možné vyrobit i atypické kalibry dle specifických požadavků.

Měřicí kroužky: Na rozdíl od závitových kalibrů, které kontrolují vnitřní závity, se měřicí kroužky používají ke kalibraci závitů vnějších.

Válečkové kalibry: Tyto kalibry slouží k přesnému měření vnitřních rozměrů obrobku. Obvykle se skládají ze dvou stran – "dobré" a "zmetkové".

Třmenové kalibry: Zatímco válečkové kalibry kontrolují vnitřní rozměry, pomocí třmenových kalibrů se měří vnější rozměry.

Díky široké nabídce kalibrů si snadno vyberete ten správný typ pro vaše specifické potřeby. Investice do kvalitních kalibrů se Vám v podobě precizní výroby, minimalizace zmetků a ochrany strojů mnohonásobně vrátí. Poohlédněte se po nich v e-shopu meridla.cz, v jehož nabídce nechybí ani mikrometrické měřidlo a další relevantní sortiment.

Publikováno: 27. 05. 2024 / Aktualizováno: 29. 05. 2024

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Jana Válková