Jak vybrat vhodný vysavač do domácnosti?

Vybavujete svůj nový domov? Starý vysavač už dosloužil a hledáte pro něj náhradníka? Buďte při výběru pečliví. V dnešním článku vám poradíme, podle čeho byste se měli orientovat, abyste si domů přinesli kvalitního pomocníka s dlouhou životností.

Jaký typ vysavače zvolíte?

Vysavače se dělí na tři základní druhy: klasický s hadicí, tyčový a robotický. Poslední jmenovaný získává v poslední době stále více na oblibě. Uklízí sám, vy se vůbec nemusíte namáhat, vlastně ani nemusíte být přítomni doma. Úklid lze spustit přes aplikaci v telefonu, možné je také nastavení automatického programu, který vysavač spustí vždy v určenou dobu. Robotické vysavače umějí také vytírat. Jsou to zkrátka pomocníci k nezaplacení. Tyčové vysavače se vyznačují snadným ovládáním, a to především díky absenci napájecího kabelu. S tyčovým vysavačem tak můžete uklízet celý byt, aniž byste museli řešit dosah kabelu a hledat další zásuvky. Klasický vysavač s hadicí se proti robotickému a tyčovému může zdát zastaralým, faktem ovšem je, že je stále nejvýkonnější a vyznačuje se nejvyšší kvalitou sání a úklidu.

Sáčky: Ano nebo ne?

Bezsáčkové vysavače se líbí především ekologickým nadšencům. Vyprazdňování nádoby ovšem může dělat problém nejen alergikům. Proto i sáčkové vysavače mají stále mnoho příznivců. Zamyslete se, která varianta je pro vás výhodnější.

Jaký má vysavač filtr?

Věnujte pozornost také tomu, jaký typ filtru vysavače používají. Dříve se využívaly filtry z tkaniny, moderní vysavače ovšem disponují HEPA filtrem, který je mnohem účinnější a je vyhovující i v případě, že někdo z členů domácnosti je alergik. HEPA filtry se dělí do několika tříd podle toho, kolik zachytí částic větších než 0,3 mikrometrů. Filtr třídy 10 zachytí pouze 85 %, o třídu vyšší filtr zachytí 95 % těchto částic a filtr třídy 14 zachytí až 99,995 %. To znamená, že do vzduchu nepropustí téměř nic. Rodinám s malými dětmi doporučujeme HEPA filtr co nejvyšší třídy, v domácnostech, kde nejsou děti ani alergici, bohatě postačí méně účinný HEPA filtr.

Aby vás vysavač nerušil

Určitě se shodneme, že zvuk vysavače není nijak příjemný. Proto se soustřeďte na to, aby ten váš byl co nejtišší. Nenechte se zlákat nižší cenou hlučných vysavačů. Z 80 dB by vám brzy upadly uši. Raději sáhněte po modelech, které mají hlučnost cca 60 dB. Tato hodnota se podobá tichému rozhovoru, je tedy bez problému snesitelná.

Spotřeba energie

Spotřeba energie není u vysavačů tolik zásadní jako u ledniček, praček nebo myček. Přesto sledujte energetický štítek a volte raději vysavače ze tříd A+ a výše. Dříve nebyly tyto vysavače zrovna efektivní, ale to je už minulostí. Moderní vysavače zvládnou dokonale uklidit i při menší spotřebě elektrické energie, a tedy i při menším výkonu. Podílí se na tom lepší těsnění a provedení sací hubice. Zajímají vás o vysavačích podrobnější informace? Přečtěte si, co o výběru vysavače píše známý výrobce Philips.

Publikováno: 05. 11. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková