Jak si usnadnit výrobu ve strojírenství a v dílnách? Používejte koncové měrky

V řadě odvětví průmyslu je důležité dbát na kontrolu kvality a přesnosti vyráběných produktů. Představte si například, že by různé komponenty, jež musejí být vytvořené s odchylkami v řádech tisícin milimetru, nikdo nekontroloval, případně by se výrobci spoléhali pouze na lidské schopnosti. Výsledek by asi nebyl nejlepší. Právě z tohoto důvodu je mnohdy nezbytné používat měřidla, kalibry a koncové měrky. Na ně se zaměřím.

Druhy koncových měrek

Koncové měrky patří k vůbec nejpřesnějším měřidlům, jež se v současné době dají používat. Aplikují se hlavně ve strojírenství, existuje jich však více variant, z nichž jsou některé vhodné také do běžných dílen, kde přesnost nemusí být stoprocentní, ale stále na ní hodně záleží. V zásadě se koncové měrky dají dělit do čtyř stupňů. První volbou jsou kalibrační koncové měrky, ty jsou zdaleka nejpřesnější. Pro detailní měření délky se dále používají měrky z nultého stupně, často se s nimi pracuje v laboratorních podmínkách. Pro kalibrování měřidel a dílenské potřeby se pak hodí koncové měrky 1. a 2. stupně.

Sady koncových měrek a jejich prodej

Abyste měli patřičnou zásobu těchto praktických pomůcek, vyplatí se zvolit kompletní sady – koncových měrek. V nich najdete rozličné tvary a velikosti, díky čemuž je můžete libovolně měnit dle aktuálně vyráběných produktů a nutnosti konkrétní přesnosti měření. Kromě koncových měrek se v průmyslu samozřejmě využívají ještě další měřidla. Namátkou jde o kalibry. Tyto a další pomůcky jsou k dostání například u společnosti meridla.cz. Firma je poskytuje v mnoha provedeních. Díky bohatému sortimentu zboží garantuje rychlost dodávek, což může být pro mnoho firem a výrobních podniků dosti ceněnou záležitostí, neboť bez kvalitních koncových měrek a dalších měřidel se klidně může stát, že bude na nějakou dobu nutné zastavit celý provoz, případně jeho část. A to by jistě neprospělo vašemu podnikání, že?

Publikováno: 28. 09. 2021

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková