Jak dostat dítě od displeje? Tipy, které fungují

Nové technologie mohou být z mnoha hledisek velmi nápomocné. Na druhou stranu hrozí, že si na nich dítě rychle vybuduje závislost. Pokud máte pocit, že vaše děti tráví na mobilním telefonu, tabletu či jiném elektronickém zařízení až příliš mnoho času, aplikujte následující metody, jak je vrátit do reality.

Vysvětlete dítěti, co se bude dít

Nemusíte z toho dělat drama a používat fráze jako „již nikdy“ nebo „nikdy víc už nebudeš…“ Jednoduše dětem řekněte, že budou používat tablet méně, nebo že si už nebudou moci hrát s vašim chytrým telefonem.

Vyberte správný den

Děti mají obvykle ve zvyku hrát si s těmito zařízeními víc, pokud jsou doma. Abyste jim pomohli od závislost, je velmi nápomocné jít pryč z domu nebo být v jiném prostředí. Z tohoto důvodu je lepší začít odstavovat děti od zařízení během slunečného týdne, kdy s nimi můžete jít ven, než během deštivého týdne, kdy je větší šance, že zůstanete trčet doma.

Nabízejte alternativy

Čas, který děti tráví doma a další chvilky, kdy jsou zvyklé hrát si se chytrým telefonem, jsou obvykle nejsložitější. V těchto časech je zkuste nasměrovat na aktivity, které jsou zcela nekompatibilní s hraním si na zařízení. Mohou to být aktivity, ale také vhodně zvolené hračky pro kluky a holky. Jakákoliv aktivita, která jim zaměstná ruce, jako například kreslení, modelování z plastelíny, hraní si na koníka na maminkách či otcových zádech, procházka, lezení po stromech či jízda na tříkolce – to všechno jsou dobré alternativy. Všechny tyto činnosti jsou „nekompatibilní“ s používáním zařízení a pomohou dětem nemyslet na jejich touhu hrát si s nimi.

Povzbuďte děti, aby si samy našly alternativy

Chytrý telefon bude dětem chybět, když se budou nudit. Takže jim v takové době navrhněte alternativy a pomozte jim využít fantazii a vymyslet, jak by se samy mohly pobavit. Zeptejte se jich, zda by si raději kreslily nebo si hrály s legem, nebo zda chtějí, abyste jim přečetli pohádku, nebo zda by si raději zahrály se svými oblíbenými dinosaury; anebo se jich můžete zeptat, jestli by si nechtěly v obýváku bunkr nebo si hrát na skrývačku. Případně jim pořiďte hračky na dálkové ovládání - jsou sice elektronické, ale nabízí úplně jiný prožitek. Některé jsou navíc jako stvořené do venkovního prostředí.

Pozor na spouštěče

Pro děti je mnohem jednodušší zůstat bez tabletu či mobilu v ruce, pokud je zařízení mimo dohled. Je to záležitost selského rozumu, ačkoli to někteří rodiče neberou v úvahu. Takže v prvních dnech abstinence může být nejrozumnější nemít chytré telefony, tablety či herní konzole na dohled.

Buďte solidární

Jedním z důvodů, proč je pro mnohé děti obtížné odpojit se od těchto zařízení, je to, že pozorují rodiče, kteří jsou k obrazovce nalepení od rána do večera. Pokud chcete pomoci svým dětem vyrovnat se s diskomfortem kvůli nepoužívání zařízení, jen málo věcí jim může pomoci tak moc jako to, že necháte svůj telefon mimo dosah ve své kapse či tašce, místo abyste ho měli celý den v rukou – a raději si hrajte se svými dětmi.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková