Inteligentní tachograf VDO: Mějte přehled, kdy a co se s vaším vozem děje

Nákladní automobily, autobusy, ale i lokomotivy nebo tramvaje - součástí všech zmíněných dopravních prostředků bývá zařízení zvané tachograf. Jak vypadá? Představte si chytrou „mašinku“, která funguje jako záznamové zařízení a umožňuje grafický záznam rychlosti vozidla, ať už jede po silnici, anebo po kolejích. V čem je oproti běžně známým zařízením na „papírové kotoučky“ převratný inteligentní tachograf VDO?

Kontrola řidičů i důkazní materiál

Tachografy slouží primárně ke kontrole řidičů - jak pro kontrolu dodržování maximální povolené rychlosti, tak i povinných přestávek při jízdě. V případě dopravní nehody zároveň nachází využití jako významný důkazní materiál, ze kterého lze vyčíst, jak rychle se vozidlo v době střetu pohybovalo a zda řidič neřídil delší dobu, než byl oprávněn.

Papírové kotouče střídá moderní technika

V minulosti byly tachografy známé především jako mechanická a elektrická zařízení (souhrnně analogové tachografy), která zaznamenávala údaje o jízdě na papírové záznamové kotouče. V současné době je však do vozidel namísto zastaralého analogu instalován digitální tachograf, který údaje zaznamenává jednak do své paměti, a jednak na čipovou kartu řidiče. Údaje jsou tak jednoznačně trvalejší, protože už nestačí, aby se v případě nedodržování předepsané rychlosti nebo povinné přestávky pouze „záhadně“ ztratilo papírové kolečko se záznamy.

V čem tkví inteligence digitálního tachografu?

Z evropských předpisů od 1. 5. 2006 vyplývá povinnost instalovat do nově registrovaných vozidel nad 3,5 tuny právě digitální tachografy. Hlavními přednostmi a funkcemi, které inteligentní tachograf charakterizují a dopřávají majitelům transportních společností či zaměstnavatelům dokonalou kontrolu na služebním vozem, jsou:
  • provedení pro použití pro vozy bez ADR, v zóně ADR 1 i ADR 2,
  • ukládání do paměti zařízení i na kartu řidiče,
  • rychlé načítání karet a stahování dat,
  • přehledný a dobře čitelný displej (i za přímého slunečního svitu),
  • vzdálené ovládání a přístup přes aplikaci ve smartphonu,
  • možnost napájení 12/24 V,
  • univerzální design.
Blíže si o nich můžete přečíst na www.mechanikadc.cz.

Publikováno: 24. 05. 2019

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková