I na půjčce můžete ušetřit

Potřebujete půjčit peníze? Máte z toho obavy nebo vám dokonce vstávají hrůzou vlasy na hlavě? Ano, všude se píše o vysoké zadluženosti našeho národa a všude slyšíme o tom, jaké jsou půjčky zlo. Ale občas prostě přijde situace, kdy je půjčka potřeba. Ať už je ten důvod jakýkoliv. Důležité ovšem je, abychom i u vybírání půjčky přemýšleli a nevzali hned tu první, která na nás vyskočí z prohlížeče. I na půjčce se dá totiž výrazně ušetřit. Případně může být třeba i úplně zdarma. Ano, vzhledem k tomu, že na našem trhu je opravdu velká spousta poskytovatelů půjček, snaží se jednotlivé společnosti být co nejvíce konkurenceschopné. Výsledkem je to, že některé z nich nabízí různé akce. Někdy se jedná o akce dočasné, jindy to ale mohou být akce dlouhodobé. Případně jde o akci dlouhodobou, ale využitelnou pouze jednorázově. Ve většině případů se bude jednat o nebankovní půjčky. Nemusí to být ale pravidlem. V podstatě máme několik možností, jak na půjčce ušetřit.

1. První půjčka zdarma

Jde o typ akce, který mívá většina poskytovatelů dlouhodobě, ale každý zákazník ji logicky může využít pouze jednou. Jak to funguje? Pokud je to poprvé, co si u této konkrétní společnosti půjčujete peníze, můžete ušetřit opravdu výrazně. A to tak, že za svou první půjčku nezaplatíte nic navíc. Žádný poplatek, žádné přeplatky, dokonce žádný úrok. Vrátíte přesně tolik, kolik jste si na začátku půjčili. Tuto akci najdete u tzv. krátkodobých půjček nebo také půjček před výplatou. To jsou takové půjčky, které nesplácíte v pravidelných měsíčních intervalech, ale na konci dohodnuté doby zaplatíte jednorázově celou půjčenou částku. Z poskytovatelů sem patří například Kamali, kdy můžete akci uplatnit v případě, že půjčku splatíte do 14 dní. Dále sem patří také Zaplo, které je touto svou akcí důvěrně známo a velice kladně hodnoceno.

2. První půjčka bez úroku

Toto je v podstatě podobný příklad akce jako První půjčka zdarma. I tady si půjčíte určitou částku a nakonec vůbec nic nepřeplatíte. Opět vrátíte přesně to, co jste si půjčili. Nabízí ji například Provident, který navíc nevyžaduje jednorázové splacení, ale klasické měsíční splátky. Může tak být pro někoho schůdnější, protože nemusí šetřit na celou částku najednou. Půjčit si můžete až 9000 Kč.

3. Vrácení úroků

Tohle bývá většinou dočasná akce, která platí na splátkové půjčky či nákupy na splátky, sjednané v určitém časovém horizontu. Zpravidla tato akce funguje tak, že jakmile půjčku doplatíte, pokud jste celou dobu spláceli řádně dle splátkového kalendáře, vrátí vám poskytovatel část úroků zpět. V minulosti jsme tuto akci mohli zaznamenat u Home Credit nebo Cofidis.

4. Vrácení splátek

Opět podobný model jako akce, kdy se vrací úroky. Po řádném a včasném doplacení celé půjčky můžete dostat zpět až několik splátek. Akce vetšinou bývá limitována mimo jiné také minimálním počtem splátek (tedy dobou, na jaku si půjčku berete). Dříve jsme mohli podobnou akci získat dokonce i u bankovních půjček České Spořitelny či Komerční banky.

5. Předschválená půjčka

Tuto akci využívají čas od času banky. Svým stálým (nebo naopak novým) klientům nabídnou půjčku například na základě pohybů na účtu. Jedná se tedy o půjčku bez dokládání příjmu. Akce se objevují a zase mizí. To, že zrovna teď nevidíte nikde možnost získat zpět některé splátky, neznamená, že ji některý poskytovatel nenabídne třeba za měsíc. Pokud tedy na půjčku nespěcháte, dejte si čas, nabídky porovnávejte a vyčkávejte. Pokud ale spěcháte, budete muset využít toho, co momentálně v nabídce je. Může se totiž stát, že za měsíc už zase tohle v nabídce třeba nebude. Každopádně ale doporučujeme nabídky projít a porovnat, abyste vybrali tu nejvýhodnější.

Publikováno: 08. 02. 2018

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková

Tagy: jak ušetřit na půjčce