Hlídejte si, za jakou cenu kupujete zlato

Zlato by mělo tvořit součást každého investičního portfolia, tedy i toho vašeho. Jde o komoditu, v níž jsou peníze uložené zcela bezpečně, neohrozí je inflace ani žádné jiné faktory, jež představují riziko pro další druhy investic. Pod pojmem investiční zlato se skrývají zlaté mince a slitky. Nemá smysl kupovat akcie zlato těžících firem nebo snad zlaté šperky. Pouze mince a slitky jsou osvobozeny od DPH. Jedná se navíc o zlato ve fyzické podobě, to vám prostě nikdo nevezme.

Rozmyslete se, kde ho budete skladovat

Zlaté mince a slitky se samozřejmě nehodí skladovat doma v šuplíku. Pokud máte jednu či dvě mince, tak ano, ale jestliže do zlata uložíte desetitisíce, nebo snad statisíce, vyplatí se myslet na jeho bezpečné uložení. To zařídíte buď za úplatu v bance, nebo si můžete pořídit domácí trezor. Ano, je to investice navíc, ale cena zlata je vysoká, takže jeho ochrana se skutečně vyplatí.

Sledujte ceny u jednotlivých prodejců

A když už mluvíme o té ceně zlata… Věděli jste, že cena stejného slitku se u různých prodejců může lišit až o 10 %? Než tedy nakoupíte, dobře si prověřte, zda nakupujete výhodně. Je zbytečné přeplácet, protože ve finále ten stejný slitek prodáte za stejnou hodnotu nezávisle na tom, zda jste ho pořídili levně, či draze. Žádná česká mincovna slitky nevyrábí, na našem trhu se setkáte zejména se slitky švýcarskými. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Mimochodem, řada Slováků jezdí nakupovat investiční zlato k nám, vyplatí se jim to. I vy byste mohli udělat podobnou věc, Němci a Rakušané totiž obvykle nakupují slitky levněji. Do výsledné ceny se však promítá ještě kurz koruny a celé je to složitější. Zkuste si prostě jen najít nejvýhodnější nabídku v rámci naší republiky. Srovnávání se vyplatí, i když kupujete jen menší slitek.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková