Co nosit v peněžence aneb pryč se zbytečnostmi

Peníze, platební karty a doklady. Tím však výčet věcí, které nosíme v peněžence, ani zdaleka nekončí. Za nevzhlednou bouli na kapse kalhot či praskající švy u šrajtofle často mohou vizitky, účtenky, nejrůznější zákaznické kartičky, stravenky, ale třeba i prezervativy nebo šupiny pro štěstí. Co nosit v peněžence, abyste se s sebou měli vše potřebné, při placení se v ní vyznali a zároveň ji neničili zbytečným přeplňováním?

Méně znamená někdy více

Nejen v případě designu peněženky, který by měl být vkusný, umírněný a nikoliv přeplácaný, platí známé rčení „méně znamená někdy více“. Zatímco některé položky by v peněžence opravdu neměly chybět, jiné jsou zcela nadbytečné, peněženka je díky nim těžká a neúměrně se ničí. Každý má ale logicky jiné požadavky a preference, které je při výběru nové šrajtofle třeba zvážit. Zatímco někdo si vystačí s malým pouzdrem na peníze a karty, jiného uspokojí jedině velká peněženka s 14 kapsami na karty. Ne nadarmo se říká: sto lidí, sto chutí.

Jen růžová to může být... A proč by ne? Foto: penezenky-ahal.cz

Peníze, karty a doklady jsou samozřejmost. Pozor na „drobáky“!

V peněžence by ze své podstaty neměly chybět peníze, platební karta a doklady, zejména pak občanský a řidičský průkaz a kartička zdravotní pojišťovny. Důvod je jednoduchý – peněženku (stejně jako mobil nebo klíče od domu) nosíme všude s sebou a tyto předměty bychom téměř vždy u sebe mít měli. Pokud v zaměstnání dostáváte stravenky a pokud to kapacita vaší peněženky umožňuje, je praktické nosit v ní i ty. Jestliže zrovna nenosíte spony na peníze, je také užitečné regulovat množství mincí v peněžence. Když vám v obchodě při koupi 10 rohlíků vrátí na stokorunu v pětikorunách a dvoukorunách, při nejbližší příležitosti mince doma přeberte a v mincovníku peněženky si nechte jen tolik, abyste si ráno mohli dát v automatu kafe, případně měli drobné na vlak. Nebudete tak při chůzi cinkat jako zvonkohra a „drobáky“ přecpaná prkenice (ano, i tak se peněžence říká) vám nebude stahovat kalhoty. „Přebytečné“ mince můžete skladovat třeba do měšce, který oceníte i v pátek večer, až si půjdete s kamarády zahrát mariáš. Anebo si rovnou pořiďte peněženku na mince neboli mincovník.

Elegantní mincovník. Foto: penezenky-ahal.cz

Jak je to s prezervativy?

Na přednáškách konaných na půdě základních a středních škol, které mají za úkol sexuální výchovu dospívajících, často zazní, že by nejen teenageři měli v peněžence nosit i prezervativ. V duchu zodpovědnosti a takříkajíc „pro všechny případy.“ Je ale třeba si uvědomit, že kondom se nevejde třeba do dolarovky nebo malé peněženky. V opačném případě riskujete jeho poškození a další, z toho plynoucí nesnáze. O případném znečištění peněženky ani nemluvě.

Tak tohle je "dolarovka". Prezervativy do ní neschováte. Foto: penezenky-ahal.cz

Všude samé účtenky… Proboha proč?

Znáte ten pocit, kdy se vám v přihrádce na bankovky mísí dvousetkoruny s účtenkami od pondělního nákupu, včerejšího oběda a někdy až desítkami dalších stvrzenek o zaplacení? Pokud ano, něco děláte špatně. Když si jdete vyzvednout z čistírny sako nebo šaty, často k tomu budete potřebovat ústřižek, kterým v prodejně prokážete, že oděv patří skutečně k vám. V pořádku. Opravdu je ale nezbytné tahat s sebou staré jízdenky a účtenky od měsíce starého oblečení, které budete potřebovat jen v případě reklamace? Ne, není. Založte je doma a noste s sebou jen ty, které zrovna potřebujete. Stejně jako v případě vizitek, které nepatří do peněženky, ale do vizitkáře. A zdaleka přitom nezáleží, zda máte malou nebo velkou peněženku; jde o přehlednost.

Zákaznické kartičky do milionu obchodů? Zbytečnost!

V dnešní době se to jenom hemží zákaznickými a slevovými kartičkami, které v případě zájmu vyfasujete na poště, v téměř každém obchodě nebo třeba fitness centru. Omezte jejich množství v peněžence na minimum, respektive ty, které používáte dennodenně. Kartička do obchodu s luxusní obuví, kam se znovu vypravíte až za rok před plesovou sezonou, může do té doby v klidu odpočívat doma v šuplíku anebo ve speciálním pouzdru, které nosíte výhradně na nákupy. Druhou věcí je fakt, že zejména ty největší obchodní řetězce dnes již nabízejí volně ke stažení aplikace pro chytré telefony, které kartičky s výhodami kompletně suplují. U poklady tak stačí ukázat displej telefonu, který s sebou nosíte tak jako tak, a netřeba v peněžence složitě hledat kartu konkrétního obchodu. Nyní jíž víte, co nosit v peněžence. A teď už si jen vybrat tu správnou. Co třeba stylovou koženou peněženku u penezenky-ahal.cz?

Publikováno: 07. 02. 2019

Kategorie: Móda

Autor: Ivana Křivánková