Co je to ISO certifikace a proč byste ji měli využít?

Setkali jste se s požadavkem na certifikaci ISO a začínáte přemýšlet nad tím, že necháte standardizovat řídící procesy i ve své firmě? Někteří dodavatelé, obchodní partneři i zákazníci skutečně na certifikátu bazírují a pravdou je, že ISO není jen nálepka, která uměle zvyšuje prestiž firmy. Pokud si dost dobře nedokážete představit, co díky certifikátu získáte a jaká je jeho skutečná podstata, hledejte odpovědi v dnešním článku.

Co jsou to ty "ISO" certifikáty?

ISO je zkratkou sousloví International Organization of Standardization a vychází z řady norem s označením BS 5750 (British Standard). Nejznámější ISO certifikáty 9001 byly formulovány v roce 1987 a v průběhu dalších let docházelo k jejich úpravám, které vyvrcholily v roce 2000. Právě tehdy došlo ke sloučení tří standardů ISO 9001, 9002 a 9003, které v roce 2004 doplnila rozšiřující norma 9004. V současnosti je celkový počet certifikátů více než 18 000 a jen držitelů certifikace ISO 9000 je více než jeden milion. Jde o celosvětově uznávaný certifikát, který standardizuje interní procesy, minimalizuje množství chyb a podílí se na celkové kvalitě chodu firmy. Za zmínku stojí například také certifikát ISO 45001 - jedná se o manažerský systém prokazující vnitropodnikovou bezpečnost při práci.

Jaké jsou výhody certifikace?

Mnozí vidí za ISO certifikáty jen zvýšení prestiže. A ano – firmy, které certifikát získaly, jsou mnohdy v očích zákazníků a partnerů skutečně výše než konkurence, která certifikát nemá. Je třeba si uvědomit, že většina prosperujících firem již ISO využívá a byla by proto škoda proces neabsolvovat a nenechat si svou důvěryhodnost potvrdit oficiálně. Na druhou stranu by však certifikace neměla být samoúčelná. Bylo by zbytečné usilovat o certifikát ISO jen kvůli toho, že ho mají i ostatní a vy ho ve skutečnosti nepotřebujete. Dosažení certifikátu za cenu komplikací a kladení větších nároků na zaměstnance, než je ve skutečnosti potřeba, není efektivní. A je to právě efektivita chodu firmy, ke které by měl certifikát přispět.

Pro koho je ISO 9000 vhodná a jak dlouho trvá získání certifikátu?

Na tuto otázku lze odpovědět velmi jednoduše. ISO 9000 je vhodná pro každého. Certifikát využijí výrobci, prodejci, zdravotnická zařízení nebo třeba školící organizace. Je třeba si uvědomit, že jde o způsob jak prokázat stálou kvalitu výrobků a služeb a právě proto ji může využít široké spektrum podnikatelských subjektů. Certifikát přitom můžete získat za dva až tři dny. Celý proces ISO certifikace se skládá ze tří fází (prozkoumání dokumentace, prověření plnění požadavků normy a dohledový audit) a je velmi jednoduchý.

Publikováno: 28. 07. 2022

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková