Finance a byznys

Co je to daňově uznatelný reklamní předmět

Každý podnikatel by občas rád poděkoval svým zaměstnancům, zákazníkům či obchodním partnerům vhodným dárkem. Zajímavý a užitečný reklamní předmět je v takové situaci skvělým řešením. Nejen že zákazníka či obchodního partnera potěší, ale funguje i jako velmi účinná forma propagace. Ne každý dárek je ovšem daňově uznatelný reklamní předmět.

Co to pro vás znamená? Výdaje na reprezentaci firmy, kam spadají nejen dárky obchodním partnerům a zákazníkům si bohužel ve většině případů nemůžete odečíst ze základu daně jako náklad na podnikání. Výjimky tvoří právě reklamní předměty – daňově uznatelné, které si do nákladů dát můžete.

Jak se liší daňově uznatelný reklamní předmět od běžného dárku? Rozdíly jsou v podstatě pouze tři. Tyto tři rozdíly také tvoří podmínky, které je nezbytné splnit, aby bylo možné považovat dárky za reklamní předměty – daňově uznatelné.

· Za prvé, předmět musí být opatřen vaším viditelným logem, názvem firmy, popřípadě názvem vašeho produktu.

· Za druhé, dárek nesmí být dražší než 500 Kč, pokud nejste plátce DPH. V případě, že jste plátce DPH, maximální cena se zvyšuje o hodnotu DPH. Ovšem pozor, do ceny se započítávají i náklady na balení a distribuci dárku. Pokud tedy dárek stojí přesně 500 Kč bez DPH a pošlete jej zákazníkovi poštou za 50 Kč, o reklamní předměty – daňově uznatelné se v rakovém případě nejedná.

· Za třetí, daňově uznatelný reklamní předmět nesmí být předmětem spotřební daně. Na láhev Whisky nebo karton cigaret proto rovnou zapomeňte. Z tohoto posledního pravidla ovšem existuje výjimka. Pokud se jedná o víno, podmínka se na něj nevztahuje. Musí ovšem jít o takzvané „tiché víno“, tedy nikoli perlivé víno či sekt.

Pokud tyto tři podmínky dodržíte, můžete své zákazníky či obchodní partnery obdarovat praktickým dárkem, který jim bude vaši firmu připomínat.

Suprové ubytování v ČR

Hledáte si suprové ubytování na letní dovolenou? Mezi nejsuprovejší a nejoblíbenější lokality patří Jižní Čechy a Jeseníky. Na stránce ubytování Jižní Čechy najdete mnoho chalup, penzionů i apartmánů. Doporučujeme Vám také stránku Jeseníky ubytování s príma tipy na dovolenkové zážitky.