Přinášíme vám 5 zajímavostí, které o víně možná nevíte

Pro někoho je víno jen občasnou záležitostí, pro jiné zase oblíbený chutný nápoj, který si rádi dopřávají při každé vhodné příležitosti. A proč taky ne, pokud se z pití nestane denní rutina je dobré mít víno vždy po ruce. Ať už vás překvapí nečekaná návštěva, nebo si jen chcete zpříjemnit sledování seriálu s partnerem. V každém případě víno přijde vhod a vytvoří pohodlnou a uvolňující atmosféru. Ovšem je spoustu zajímavostí, které jste možná o svém oblíbeném pití nevěděli. V tomto článku vám některé z nich prozradíme.

Věděli jste, že víno si můžete dopřát zcela zdarma?

Kde sehnat víno, za které nemusíte platit? Pokud plánujete dovolenou v Itálii, můžete si udělat výlet do samotného Caldari di Ortona, kde se nachází fontána plná vína a vy ho máte zcela zdarma. Nejedná se sice o archivní víno, ale jinde na takovou nabídku nenarazíte.

Víno se nevyrábí pouze z hroznů

Možná některé čtenáře překvapíme, ale víno se nemusí vyrábět pouze, jak už z názvu vyplývá, vinné révy. Nýbrž existuje také jablečné víno tzv. „jabčák“, ovšem to zdaleka není ojedinělý případ. Populární jsou také bezová či rybízová vína. Například v Asii vyrábí víno ze suroviny, které je zde produkují opravdu obrovské množství, ano je to rýže.

Víno má na ženy intenzivnější účinky

Ženy mají celkově menší toleranci alkoholu než muži, ovšem v případě konzumace vína jsou účinky dost dobře viditelné. Může za to lidská biologie, protože ženském těle se nachází méně enzymů potřebných k odbourávání alkoholu.

Něco o historii

Víno už opravdu něco pamatuje, vypovídají o tom první zmínky o pěstování vína a pocházejí z Gruzie. Nejstarší doklady uvádí informace o konzumaci vína již 6000 let před naším letopočtem.

Enofobie

Věděli jste, že existuje fobie jménem enofobie? Znamená to, že někteří lidé při pohledu na sklenici vína pociťují strach a neklid. Pokud jste právě dostali chuť na víno, nebojte si objednat vyhlášený ročník na Wineme.

Publikováno: 21. 02. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková