3 malé tipy, jak zvětšit a prosvětlit obývací pokoj

Když přijde řeč na obývací pokoj, jednou z nejčastějších rad, kterou můžete dostat, je „varování“ před přeplněním prostoru. Jenomže to se snadno řekne, praxe je ovšem mnohem složitější – zejména v případě, když jde o menší místnost. Zásadní roli tak hraje konfigurace nábytku, barevné sladění a množství dekorací. Ještě, že existuje internet – nevyčerpatelný zdroj tipů, nápadů a doporučení. Vybrali jsme pro vás ty nejlepší. I váš malý obývák bude díky nim působit mnohem větším a prosvětlenějším dojmem.

​1. Klubová křesla místo sedačky

V centru pozornosti většiny obývacích pokojů (včetně těch nejmenších) bývá sedací souprava. Položte si však otázku, zda její kapacitu využíváte naplno, nebo vám naopak zabírá spoustu drahocenného místa. V takovém případě dejte zelenou mnohem kompaktnějším klubovým křeslům a dvojkřeslům. Prostor se díky nim rázem provzdušní.

​2. Sněhobílé stěny

Prostor místnosti významně ovlivňuje barevnost stěn a stropu. V menším obývacím pokoji se nevyplácí experimentovat- trefou do černého bývá bílá, která má tendenci opticky zvětšovat a rozjasňovat. Hravost lze interiéru dodat prostřednictvím dekorací (např. obrazů) nebo bytových textilií – často stačí vhodně zvolené závěsy, polštářky či jiný prvek.

Nicméně někdy může přeci jen zafungovat i něco jiného – třeba přítomnost další neutrální barvy nebo jedna akcentní stěna. Vyzkoušejte, co pro váš obývací pokoj funguje nejlépe, a rozhodněte se pro řešení, jaké vyhovuje vašemu vkusu.

​3. Pohrajte si s osvětlením

Achillovou patou menších obývacích pokojů bývá nedostatek přirozeného světla. Snažte se proto příliš nezahalovat okna a upřednostněte průsvitné záclony. A samozřejmě nezapomeňte na dostatek světelných zdrojů. Nezapomeňte, že klíčem k celkovému odlehčení místnosti je volný prostor na podlaze – proto je lepší vsadit na nástěnná svítidla než na stojací lampy.

Publikováno: 30. 05. 2021

Kategorie: Bydlení

Autor: Ivana Křivánková