Zodpovědnost a minimalismus. O čem je životní styl Zero Waste?

Žít zodpovědně, nehromadit zbytečnosti, šetrně přistupovat k životnímu prostředí a obecně se snažit o minimalismus. Tak lze ve zkratce charakterizovat lifestyle Zero Waste, jehož popularita je v posledních letech na vzestupu. V čem spočívá a jak základní pravidla tohoto životního stylu aplikovat v každodenní rutině?

Stop igelitovým taškám a plastovým sáčkům

Jdete pro rohlíky, přikoupíte si lahev s pitím, dva jogurty, balení rajčat, pytlík brambůrek a rázem nevíte, kam s tím. Tak si ještě u pokladny přikoupíte za pár korun igelitovou tašku a hurá domů. A jsme u toho. Chyba! Plastové sáčky a igelitové tašky jsou jedním z nejčastějších způsobů, jak mnohdy nevědomky, za to však úplně zbytečně znečišťujeme životní prostředí. Přitom ekologické tašky s rozmanitými dekory se dají dnes již pořídit za pár korun a vedle dlouhé životnosti se v porovnání s klasickými igelitkami můžete spolehnout i na jejich vyšší odolnost. Obdobně se dají ekologickou alternativou nahradit plastové sáčky, které dennodenně vidíme volně poletovat po lese i ulici. Řešením je třeba plátěný sáček z biobavlny.

Zdravá lahev namísto „petky“, hrnek místo kelímku

Analogicky je tomu u nádob na pití. Proč si pořád dokola kupovat lahve a plechovky všeho druhu, když to jde i jinak. Ekologické lahve na pití stojí maximálně několik stokorun, prodávají se v různých variantách objemu i vzhledu a můžete si je kdekoliv jak vymýt, tak i doplnit dalšími tekutinami. Obdobně je tomu z pohledu Zero Waste u kelímků, do kterých si ve stáncích cestou do práce pravidelně necháváte „načepovat“ vaši oblíbenou kávu. Espresso nebo latté vypijete a kelímek po 10 minutách používání vyhodíte. Není lepší jednorázově investovat do termohrnku a kávu si opakovaně vychutnávat z něj?

Je to jednoduché

Charakteristik životního stylu Zero Waste je nespočet. Jádrem je však jeho jednoduchost. Stačí věnovat pár hodin racionálnímu uvažování a ujasnit si, že opravdu není potřeba kupovat si zbytečnosti (které stejně nevyužijete) ani startovat auto kvůli každé půlkilometrové cestě „pro rohlíky“. Zodpovědnost, minimalismus a šetrnost. To je to, oč tu běží, a z čehož lifestyle Zero Waste vychází.

Publikováno: 15. 01. 2019

Kategorie: Lifestyle

Autor: Ivana Křivánková