Základ nejen pro bezpečnou jízdu? Nezapomeňte správně dotáhnout kolové šrouby!

Je pro vás dotahování kolových šroubů pravidelnou rutinou, nebo raději tuto záležitost přenecháte někomu zkušenějšímu? V každém případě se nejedná o nic, co byste nezvládli. Správné dotáhnutí šroubů vám totiž může ušetřit celou řadu starostí. Při nedostatečném dotáhnutí šroubů je jízda v takovém vozidle velmi nebezpečná, v některých případech dokonce fatální, kdy pneumatika doslova upadne během jízdy. Výše uvedeným problémům však lze snadno a efektivně předcházet. Stačí kolové šrouby patřičně utáhnout. Pokud jste šrouby prozatím nedotahovali, tak je tento článek určený právě pro vás.

Správně dotáhnout šrouby zvládnete levou zadní

Jak už jsme výše zmínili při nesprávném dotažení kolových šroubů hrozí riziko, že vám kolo jednoduše upadne, ale to není všechno. Můžete to zpozorovat také na kvalitě jízdy, kdy se vám pneumatika třese, čímž zhoršuje ovladatelnost vozidla. Nesprávně dotažení vám může přivodit nemalé potíže, a proto jsme pro vás sepsali podrobný návod, jak pojistné šrouby snadno a rychle dotáhnout. Zaparkujte se svým autem nejlépe na rovném povrchu, kde zařadíte na první rychlostní stupeň a zatáhnete ruční brzdu. Další pomůcku s sebou možná právě vy vozíte v kufru - tou je klasický klíč, který vám poskytne dostatečné rameno páky, abyste mohli kolové šrouby utáhnout. Dále mějte po ruce momentový klíč, jimž nastavíte vhodnou hodnotu. Šrouby dotahujete krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček dokud nejsou opravdu pevně namontovány. Poté raději zkontrolujte, zda jste odvedli kvalitní práci.

Tip na závěr

Není žádným tajemstvím, že každý materiál se dřív nebo později poničí či opotřebí, a proto je ideální šrouby  a kolové matice vyměnit po desátém použití.

Publikováno: 25. 05. 2022

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková