Tipy, jak napsat diplomovou práci bez sebemenších potíží

Napsat slušnou diplomovou práci není tak jednoduché, jak se zdá. Potřebujete na ni spoustu času, ještě více prostudovaných materiálů a občas i pořádně silné nervy. Proto by se vám mohlo hodit několik tipů, jak napsat diplomovou práci na výbornou a nezešílet u toho.

1. Vyberte správné téma

Při výběru tématu diplomové práce myslete na to, že lépe se vám bude psát o něčem, čemu rozumíte nebo co vás zajímá. Také je vždy lepší raději rozebírat konkrétní problém a zpracovat ho odborně, než si vybrat obecné téma a napsat o něm hodně, ale v zásadě jen omáčku. Když bude vaše diplomka všeobecná, komise v ní jen těžko najde nějaký přínos pro daný obor. Spousta studentů si vybírá témata, která už byla rozebírána, protože je mohou využívat jako zdroje informací. Nevýhodu je, že komise tyto práce využije při porovnávání. Když se pustíte do neotřelého tématu, vyhnete se přílišnému srovnávání s dalšími autory a téměř jistě komisi zaujmete. Nebudete-li si vědět rady ohledně podkladů, nebojte se využít pomoc při psaní diplomové práce. Odborníci z ProfiPodklady.cz je pro vás připraví, a vy díky tomu napíšete diplomku mnohem rychleji a v odpovídající kvalitě.

2. Psaní diplomové práce neodkládejte

Spousta studentů si nechává psaní diplomové práce doslova na poslední chvíli. To nakonec může vést ke velkým stresům, protože je předem takřka nemožné odhadnout, kolik času zabere jednak studium potřebných materiálů a také samotné psaní. Pokuste se proto napsat osnovu diplomové práce spolu s předpokládaným časem nezbytným k vypracování dílčích částí. Velmi pečlivě si také naplánujte praktickou část, ve které se budete věnovat vlastnímu výzkumu. Pokud například plánujete využít k diplomové práci dotazník, počítejte s tím, že lidé vám jej nevyplní ze dne na den.

3. Nepodceňujte význam odpočinku

Velmi pravděpodobně se vám během psaní diplomové práce stane, že se budete muset poprat s tzv. tvůrčím blokem a nebudete vědět, jak pokračovat. Nepanikařte, dejte si od psaní na chvíli pauzu a pročistěte si hlavu. Jděte si zacvičit, dopřejte si kávu s přáteli nebo si najděte jiný způsob relaxace, díky kterému přijdete na jiné myšlenky. Až načerpáte novou energii, teprve potom pokračujte v psaní. Všechny uvedené tipy samozřejmě platí také pro vypracování odborné rigorózní práce a dalších typů textů.

Publikováno: 12. 03. 2022

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková