Proč filtrovat vodu z kohoutku?

Ať už máte vodu z vlastní studny nebo z městské vodovodní sítě, je nepravděpodobné, že by byla zcela čistá. Tedy "čistá" v uvozovkách, protože voda s chemickým vzorcem H20 doopravdy nikdy neobsahuje pouze kyslík a vodík. Jsou v ní další stopové prvky a bohužel velmi často také nejrůznější nečistoty. Pokud pijete vodu výhradně se šťávou, nejspíš jste rozdíl nezaznamenali. Jestli ale popíjíte spíš čistou vodu, jistě jste si všimli, že všude chutná trochu jinak. V práci, ve škole, doma, u rodičů, u přítelkyně, u kamaráda. Sice je to pořád voda, ale obsah dalších látek se liší.

Co všechno najdete ve vodě?

Ve vodě se běžně v malém množství vyskytuje vápník, hořčík, železo, mangan, měď, zinek, sodík, draslík a další prvky. Jejich obsah je závislý na tom, jakými vrstvami země a hornin voda protéká, jakým způsobem se čistí apod. Některé organické přísady mají na svědomí lidé. V čistírnách se voda nikdy nečistí tak, aby byla 100% zbavená organických a neorganických látek. Mohlo by tím dojít k poškození našeho ekosystému.

A co byste tam raději najít nechtěli?

Ve vodě se bohužel mohou nacházet také zbytky exkrementů zvířat, pesticidů a léků používaných v zemědělství, těžkých kovů, jako jsou zinek, olovo, patogenů a mikrobů (např. salmonely). Z vodovodního potrubí se do ní dostávají malé částečky rzi, písku apod. A tohle všechno vy potom pijete.

Co tedy pít, když ne vodu?

Jasně že vodu. Ta je pro lidský organismus nejlepší. Pokud ji ovšem nechcete přijímat i se všemi těmi nebezpečnými příměsemi, naučte se ji filtrovat. Můžete si za pár stovek pořídit filtrační systém, který se namontuje přímo na kohoutek. Vodu si pak normálně napouštíte, jen čas od času vyměníte filtr. Dále existují filtrační konvice nebo filtrační výdejníky na vodu. Pomocí mechanických filtrů odstraňují rez, písek a složky s větší hrubostí, pomocí uhlíkových filtračních vložek chlór a organické nečistoty. Bonusem navíc je, že pokud vodu přefiltrujete, nebude tak tvrdá, za což vám poděkují vaše spotřebiče. Tak na nic nečekejte a podívejte se na filtrační systémy Penepex.

Publikováno: 03. 09. 2019

Kategorie: Zdraví

Autor: Ivana Křivánková