Praktický průvodce: Jak zařídit dílnu od A do Z

Vytvořit si dílnu v garáži může být lákavé. Nicméně, pokud se kutilstvím a tvorbou např. ze dřeva chcete živit, měli byste se zamyslet nad funkčností celé místnosti. Pokud si vytvoříte dílnu v garáži, auto by v ní už nemělo parkovat. Případně si postavte zcela novou dílnu. Tak či onak, dnes vám ukážeme, na co všechno byste měli myslet v rámci interiéru vaší dílny. Jak ji zařídit tak, aby byla bezpečná a funkční?

Zajistěte větrání a průchozí vchod

Pokud tvoříte ze dřeva židle nebo jen drobnosti, tak vám asi postačí i obyčejné dveře. Ale co když se jednou rozhodnete udělat velký stůl z masivu? Jak ho dostanete ven? Buď tedy při výrobě myslete na rozložitelnost každého vašeho díla, nebo si zajistěte dostatečně velký východ. Větrání je maximálně důležité. Podivujete se, že vám takovou banalitu připomínáme? Možná, ale to jen podtrhuje podstatu věci. Okna na garáži nejsou standardem, na dílně by měly být minimálně dvě a v rámci místnosti se vám sejde i elektrické větrání. Dřevo, kov, plast. Řezání, řezání, broušení. Natírání lakem či olejem. Kopa smradu a špíny. Čerstvý vzduch bude opravdu zapotřebí. Což nás přivádí k dalšímu bodu - čistota. Ať děláte cokoliv, vždy si po sobě ukliďte. Nebo poproste vaši drahou polovičku. Minimálně zem by měla být vždy dokonale čistá, abyste na ní neuklouzli. Ale k bezpečnosti se ještě vrátíme.

Budiž teplo

Pokud nemáte možnost prostory vytápět ústředním topením, jasnou volbou zůstává vhodně zvolené mobilní topidlo. Dobrou volbou jsou elektrické přímotopy a plynová topidla Master, která seženete například u specializovaného prodejce eprofi.cz. Ten má mimochodem v nabídce také kvalitní odvlhčovače vzduchu Master, které přijdou vhod vždy, když se nadměrná vlhkost podepíše na stavu zdiva.

Zaveďte elektřinu a pořádně osvětlení

Stačí jedna zásuvka? Asi ne. Při práci s více nářadím bez akumulátoru budete potřebovat hned několik krytých zásuvek. Díky krytem se zásuvky nezanese špínou během toho, jak je nevyužijete. Prosvětlení dílny potřebujete, abyste viděli na detaily. Okna v tomto případě nepostačí. Proto do místnosti strategicky umístěte několik žárovek tak, abyste vždy pořádně viděli. LED žárovky jsou úsporné a dostatečně silné.

Uspořádejte pracovní stoly, nářadí a prostor

Jeden větší dílenský ponk je fajn. Dokážete na něm udělat vše od drobných oprav až po řezání. Vše zvládne. Ale omezení se na jeden pracovní stůl vás zbytečně zpomaluje. Pokud máte místo, určitě si pořiďte více stolů. Budete mít větší flexibilitu pro práci a umístění nářadí a nástrojů. Při každém stole je ideální umístit min. jednu zásuvku. Mezi stoly byste se měli vědět jednoduše pohybovat. Nezapomínejte ani na skladovací prostor ve vaší dílně. Materiál by měl být odložen v suchu. Udělejte něj dostatečně velký prostor. Pokud využíváte např. pásovou pilu ujistěte se, že máte dostatek místa i okolo, abyste s materiálem věděli jednoduše manipulovat. Totéž platí i pro hoblovku a podobné větší stroje. Na stěny umístěte háčky a poličky, abyste měli kde uskladnit menší nářadí. Máme pro vás pár extra tipů, jak si ho uspořádat, ať už jde o aku vrtačku, drobné šrouby a hřebíky či zahradní nářadí. Na stěny se vám budou hodit i korkové nástěnky. Můžete si na něj připnout nákresy, poznámky či telefonní čísla.

Myslete i na bezpečnost

Co by vám v dílně nemělo chybět? Protiprachová maska, ochranné brýle či sluchátka při práci. Hasicí přístroj kvůli elektrickým zkratem příp. jiskrám se určitě hodí. Lékárničku nepodceňujte. Kdykoliv si můžete ublížit a protože lidská kůže není z oceli. Leukoplast a obvaz jsou věčným zachráncem. Bezpečnostním prvkem může být i čistá a protiskluzová podlaha. A nakonec celá dílna by měla být zkomponována z nehořlavých materiálů.

Publikováno: 20. 10. 2020

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková