Investovat do zlata mohou v klidu i poučení laici

Pokud máte pocit, že si prací nevyděláte tolik, kolik byste potřebovali, je možná čas změnit zaměstnání. Nechcete-li však tak radikální krok podniknout, případně dokonce nemůžete, není problém si trochu přilepšit jinak, a sice investováním do cenných komodit. Nejedná se o záležitost, která je zde pouze pro bohaté. I s relativně drobným počátečním kapitálem si takto můžete přijít na celkem slušné peníze. Hned ze začátku je však dobré příliš nejančit a zvolit nějakou jistotu, ideálně zlato.

Jedna z nejstabilnější komodit na investičním trhu

Zlato je drahý kov, takže je celkem zřejmé, že se nejedná o nic levného. A drahým kovem je, jelikož je ho na světě málo. Podobný status mají kupříkladu platina či stříbro. Nicméně zlato se přeci jen trochu vymyká. Jeho použitelnost je totiž zásadně vyšší, než se většinová společnost domnívá. Využívá se kupříkladu i v elektroprůmyslu, a to vůbec ne v malém množství. Zlato má totiž jedinečnou vodivost, díky čemuž jde o ideální materiál k výrobě plošných spojů, respektive kabelů. Vzhledem k tomu, že jde o skutečně drahou surovinu, používá se k tomuto účelu pouze ve velmi malém množství a primárně u prémiových výrobků. Zlato totiž není jediný vodič, jen patří mezi ty nejlepší. Z předešlého textu je tedy zřejmé, že žlutý kov je na naší planetě zastoupen v poměrně malém množství a je docela hojně využíván. Díky tomu si udržuje víceméně svou stabilní hodnotu, a proto jde o dobrou investici pro začátečníky. Sice tak asi nevyděláte majlant, nicméně ani příliš neriskujete. Musíte však vědět, kdy nakoupit a kdy naopak prodat.

Nákup i prodej je potřeba realizovat za výhodných podmínek

Dle statistik valná část nejen českého obyvatelstva nakupuje v supermarketech zboží hlavně podle slevových akcí. A přesně tak byste měli postupovat při nákupu zlata. Je nesmysl ho nakupovat v nevhodný okamžik, jelikož proděláte. Ideální doba pro nákup je období prosperity, ideálně celosvětové. To jsou chvíle, kdy se zlato drží na spodních hranicích své ceny. Řečeno terminologií supermarketů – je v akci. S prodejem byste pak logicky neměli váhat ve chvílích, kdy akciové trhy a ekonomika obecně nejsou zrovna v nejlepší kondici. V takových časech je u velkých hráčů o zlato vysoká poptávka, jelikož je stabilní, což většina komodit v krizových obdobích není, takže ho skupují hodně a za opravdu zajímavé ceny. Čím horší krize, tím více se dá na zlatě vydělat. Nicméně nemusí jít pouze o celosvětovou ekonomickou katastrofu typu Černý pátek. To byste také nemuseli prodat nikdy. K prodeji se dají využít docela dobře i mnohem méně zásadní momenty, během nichž je o zlato rovněž velký zájem. Tyto krátké výkyvy se obvykle objevují během problémů s těžbou zlata, jež jsou většinou přírodního či ekonomického rázu.

Mince nebo cihličky?

Investiční zlato nikdy nemá podobu náušnic či jiných šperků, ale cihliček a speciálních mincí. Na první pohled je jasné, čím se oba produkty odlišují. Cihličky jsou daleko větší a těžší. Většinou jsou i dražší, ovšem nejedná se o pravidlo. Hodně v tomto případě záleží na kvalitě použitého zlata. Obecně se cihly využívají k větším investicím, jelikož je jich možné nakoupit jen pár a stejně budete mít v trezoru několik milionů. Mince na druhou stranu mají často i sběratelskou hodnotu. Hlavně kousky pocházející z různých speciálních edicí, které Pražská mincovna, ale i její zahraniční konkurence, každý rok zvesela vysílají do světa. Pokaždé je na nich vyobrazeno něco jiného. Jednou je to Karel IV., podruhé třeba krajinka v polabské nížině. Takovéto mince se dají docela dobře prodat, ovšem mohou se použít i jako pěkný dárek.

Publikováno: 15. 09. 2021

Kategorie: Finance a byznys