Katalyzátory patří k malým, avšak důležitým součástem motorových vozidel

Jako majitelé automobilu byste měli mít alespoň základní přehled o tom, jakým způsobem vaše vozidlo funguje. Jistě dobře víte, že nedílnou a povinnou součástí aut, která mají spalovací motory, jsou takzvané katalyzátory.

Funkce katalyzátorů v autech se spalovacími motory

Co je katalyzátor a jaký má význam? Jde o poměrně malé zařízení, které má však dosti nezastupitelnou roli. Při spalování nafty a benzínu totiž vzniká řada škodlivých látek. Dříve se příliš neřešilo jejich pronikání do ovzduší, z výfuku pak často vycházel zapáchající kouř, který i na dálku zamořoval vzduch a obtěžoval kolemjdoucí. Katalyzátory dokážou díky přítomnosti speciálních částic v podobě drahých kovů tyto jedovaté látky zachytit a do jisté míry rozkládat na méně škodlivé plyny, jež jsou pak vypouštěny skrze výfuky. Do ovzduší se díky tomu dostává mnohem méně zplodin, nedochází k tak značnému zatěžování životního prostředí a ohrožení zdraví lidí. Automobily, které nemají plně funkční katalyzátory, by se dnes na vozovkách vůbec neměly objevovat. Jejich absence vás navíc při případných kontrolách může vyjít draho, nemluvě o tom, že nemusíte projít technickou kontrolou.

Výkup katalyzátorů

Máte-li doma nepoužívaná zařízení tohoto typu, a to třeba ze starších vozidel, nabízí se možnost je zpeněžit. Specializovaná firma nabízí výkup katalyzátorů za výhodných podmínek. Pro každý katalyzátor výkup stanovuje jinou cenu. Záleží například na konkrétním typu zařízení, jeho stáří, obsahu drahých kovů a mnoha dalších aspektech, tudíž je dobré si prohlédnout pro výkup katalyzátorů ceník před tím, než je hodláte prodat. Čím větší množství těchto součástek nabídnete, tím může být výsledná cena za kus příznivější. O katalyzátory a jejich výkup je dnes značný zájem, takže na nich lze poměrně solidně vydělat, najdete-li si dobrého kupce.

Publikováno: 15. 04. 2022

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková