Jak se nenechat ošálit vínem: Průvodce pro laiky k nalezení perfektního červeného

Svět vína se může zdát jako spletitá džungle plná snobských termínů a zastrašujících pravidel. Ale nebojte se, i bez znalostí degustátora si můžete vychutnat lahodný doušek červeného. Stačí se naučit pár základních tipů, jak odhalit kvalitní červené víno od obyčejného plněnce.

První dojem: Oči nejdou oklamat

Už na první pohled vám víno prozradí mnoho. Barva vína napovídá o jeho odrůdě a věku. Mladá červená vína bývají rubínová s fialovými odlesky, starší vína se mění do granátové a cihlové barvy. Všímejte si také čirosti vína. Zakalené víno je obvykle na vadě.

Vůně: Otevřete dveře do světa chutí

Skutečná magie se skrývá ve vůni. Strčte nos do sklenice a pomalu kružte vínem, aby se aroma uvolnilo. Ovocné tóny jahod, třešní, švestky nebo malin jsou běžné u mladých vín. Starší vína se pyšní komplexnějšími vůněmi koření, kůže, tabáku a čokolády. Nepříjemné pachy, jako je ocet nebo plíseň, signalizují vadné víno.

Chuť: Symfonie na jazyku

Nastal vrcholný okamžik – ochutnávka! Vezměte si malý doušek a nechte víno po jazyku plynule procházet. Vnímejte sladkost, kyselost, třísloviny a hořkost. Kvalitní víno má vyvážené chutě, které se vzájemně doplňují a vytváří harmonický celek. Trpké víno s nadměrnou tříslovinou nebo mdlá vína bez chuti se vám nejspíš nebudou líbit.

Závěr: Víno není jen o chuti

Kromě výše uvedených tipů se při výběru vína řiďte i svými preferencemi a cenovou hladinou. Nebojte se zkoušet nová vína z různých oblastí a odrůd. Vína z Bordeaux a Burgundska patří mezi klasiku, ale skvělá vína se daří pěstovat i v Čechách a na Moravě. Ať už si vyberete cokoli, pijte víno s chutí a užijte si příjemné posezení s přáteli nebo rodinou.

Pár tipů na závěr:

  • Investujte do kvalitních sklenic na víno. Široké sklenice s oblým dnem umožní vínu lépe dýchat a rozvinout aroma.
  • Správná teplota je klíčová. Červená vína se obvykle servírují při pokojové teplotě (kolem 18 °C). Lehčí červená vína mohou být chladnější, robustní vína naopak ocení o něco vyšší teplotu.
  • Nebojte se zeptat. Personál v obchodě s vínem vám rád poradí s výběrem vína podle vašich chutí a příležitosti.

S trochou znalostí a experimentování se brzy stanete zkušenými degustátory a vychutnáte si svět červených vín naplno! Široký sortiment kvalitních nápojů najdete v e-shopu OK víno.

Publikováno: 25. 04. 2024

Kategorie: Lifestyle

Autor: Jana Válková