I výrobní odvětví mají držet prst na tepu doby. Hitem současnosti je automatizace

Moderní trendy ovlivňují všechny sféry života. Diktují nám, o jaké kousky oblečení, obuvi a doplňků je žádoucí doplnit šatník pro nadcházející sezónu i jaký zvolit účes a kosmetiku. Našeptávají nám, do jakého sportu se pustit, kam se vydat na výlet, letní dovolenou i v zimě na hory. Při zařizování nového bytu si obvykle projdeme rady, tipy a zjistíme si, jaké vybavení je momentálně in. A při nákupu domácích spotřebičů a elektroniky sahá většina lidí nejraději po těch, které dokáží víc než jejich předchůdci a zároveň skvěle vypadají. K výrazným pokrokům však dochází i v průmyslu.

Automatizace je v moderním světě nezbytným předpokladem úspěchu. Jejím zavedením získávají podniky výrazný náskok před konkurencí

Plnohodnotný život bez možnosti kdykoli a odkudkoli zavolat svým blízkým, připojit se k internetu, nebo zkrátit si čas při cestě autobusem sledováním videí na displeji mobilního telefonu, si dnes už dokáže představit málokdo. Ještě na přelomu tisíciletí přitom takové představy patřily pouze do světa science fiction. Rozvoj technologií kráčí mílovými kroky a nevyhýbá se žádné oblasti. Výrazně se projevuje i v průmyslu a dalších odvětvích, zabývajících se výrobou. Pro ně jsou klíčovým slovem dnešních dnů automatizace a řídící systémy.

Jaké jsou přínosy automatizace?

Automatizace pomáhá podnikům o poznání zlepšit efektivitu výroby. Snižuje nároky na přímé zapojení pracovníků do jednotlivých fází procesu, tím výrazně zvyšuje bezpečnost práce a zároveň omezuje rizika způsobená selháním lidského faktoru. Nejdůležitější roli hrají řídící systémy, které jsou ovládány pomocí počítačů a terminálů specialisty a proškolenými operátory. Výrobcům pomáhá automatizace zlepšit kvalitu produkce a optimalizovat náklady.

Publikováno: 22. 07. 2021

Kategorie: Finance a byznys

Autor: Ivana Křivánková