Dálniční známka v ČR: Kdy a pro koho je povinná?

Pokud řídíte motorové vozidlo s nejméně čtyřmi koly a maximální povolenou hmotností do 3,5 tuny, je pro vás elektronická dálniční známka v České republice nezbytností před vjezdem na zpoplatněné úseky dálnice. Tato povinnost se však nevztahuje na přípojná vozidla a motocykly, pro které není dálniční známka vyžadována. Pojďme se podívat na různé typy vozidel a podmínky, za kterých jsou od dálničního poplatku osvobozeny.

Osvobozená vozidla od dálniční známky

Existuje několik kategorií vozidel, která mohou být osvobozena od povinnosti platit dálniční známku. Tyto kategorie zahrnují:

Elektrická a hybridní vozidla

Vozidla poháněná elektrickou energií, vodíkem nebo hybridním systémem s emisemi CO₂ do 50 g/km. Aby mohla tato vozidla využívat osvobození, musí mít speciální registrační značku (EL).

Vozidla přepravující těžce postižené občany

Podle § 20a zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích nejsou zpoplatněna vozidla silniční dopravy přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P vydaného v ČR, pokud je provozovatelem vozidla postižená osoba nebo osoba jí blízká. Je důležité poznamenat, že osvobození od dálničního poplatku se nevztahuje na držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, pokud jsou přepravováni jinou osobou než provozovatelem vozidla.

Vozidla přepravující nezaopatřené děti léčené pro závažná onemocnění

Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou. Při silniční kontrole musí být předložena lékařská zpráva nebo jiné potvrzení od lékařského zařízení.

Historická vozidla

Historická vozidla s přidělenou speciální registrační značkou a průkazem historického vozidla.

Tip: Pokud hledáte cenově výhodné řešení pro krátkodobé účely, bude se vám hodit 10 denní dálniční známka.

Osvobození pro vozidla registrovaná v ČR po podání oznámení

Některá vozidla mohou být osvobozena od dálničního poplatku po podání oznámení, i když nemají speciální registrační značku. Patří sem:

  • Vozidla poháněná elektrickou energií, vodíkem nebo hybridním systémem s emisemi CO₂ do 50 g/km.
  • Vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob.

Osvobození pro vozidla registrovaná v zahraničí po podání oznámení

Stejně tak mohou být vozidla registrovaná v zahraničí osvobozena od dálničního poplatku po podání oznámení, pokud splňují následující podmínky:

  • Vozidla poháněná elektrickou energií, vodíkem nebo hybridním systémem s emisemi CO₂ do 50 g/km.

Dálniční známka je klíčovým prvkem pro řidiče motorových vozidel na českých dálnicích, avšak existuje řada výjimek a osvobození pro specifické kategorie vozidel. Pokud vlastníte nebo řídíte vozidlo, které může být osvobozeno od dálničního poplatku, je důležité se informovat o potřebných podmínkách a postupech, abyste mohli využít těchto výhod a vyhnuli se zbytečným pokutám.

Publikováno: 30. 05. 2024

Kategorie: Cestování

Autor: Jana Válková