Co zdravého mlsat v létě?

Nadcházející letní měsíce nám přinášejí nejen slunečné počasí a teplé teploty, ale také bohatou nabídku čerstvého ovoce a zeleniny. Když se snažíme udržovat zdravý životní styl, může se zdát, že sladké a sýté pochoutky jsou na seznamu zakázaných potravin. Nicméně, i v létě můžete mlsat zdravě a osvěžujícím způsobem. Jaké jsou tedy možnosti, jak si vychutnat dobrotu, aniž byste ohrozili své zdraví?

Ovoce na grilu

Zapomeňte na těžké moučníky a vyzkoušejte grilování ovoce. Ananas, broskve, banány či jablka se na grilu stanou křupavými pochoutkami, které můžete podávat s jogurtem nebo oříšky. Karamelizovaný cukr z ovoce přinese sladkou chuť a grilování zachová většinu nutričních hodnot. Rozhodně patří mezi nejlepší letní pochoutky!

Zmrzlina z ovocných smoothie

Namísto kupované zmrzliny, plné nepotřebných přísad a cukrů, si můžete sami udělat zmrzlinu z ovocných smoothie. Stačí zmrazit směs ovoce a jogurtu či mléka a poté rozmixovat. Výsledkem bude osvěžující a zdravá alternativa.

Míchané oříšky a sušené ovoce

Vytvořte si vlastní mix oříšků a sušeného ovoce. Tato kombinace je bohatá na vlákninu, zdravé tuky a energii. Stačí si připravit malé sáčky s tímto mixem a mít je po ruce jako rychlý a zdravý zákusek.

Zeleninové chipsy

Nechte si slané brambůrky na jiný čas a vytvořte si vlastní zeleninové chipsy. Plátky cukety, batátů nebo řepy můžete osolit, zakapat olejem a dát péct do trouby, dokud nebudou křupavé. Tato alternativa je mnohem chudší na tuky a kalorie.

Tvaroh s ovocem

Tvaroh je vynikajícím zdrojem bílkovin a vápníku. Obohaťte ho o čerstvé ovoce, jako jsou jahody, borůvky nebo maliny. Přidejte trochu medu pro přirozenou sladkost.

Vodní meloun

Letní klasika, která vás osvěží a zasytí. Vodní meloun je bohatý na vodu a vitamín C. Můžete ho krájet na plátky, nastrouhat nebo udělat osvěžující šťávu.

Domácí smoothie misky

Připravte si smoothie z vašeho oblíbeného ovoce a zeleniny a podávejte ho v misce. Ozdobte ho čerstvým ovocem, semínky a oříšky pro extra texturu a chuť.

Kokosové nebo mandlové kuličky

Udělejte si domácí kuličky z kokosu nebo mandlí. Stačí smíchat kokosovou strouhu nebo mandle s medem a formovat kuličky. Tyto malé pochoutky nabídnou sladkost i zdravé tuky.

Chlazený zeleninový dip

Připravte si chlazený dip z hummusu, řeckého jogurtu nebo cottage sýru a podávejte ho s čerstvou zeleninou, jako jsou mrkev, okurka nebo paprika.

Ovesné sušenky s ovocem

Udělejte si domácí ovesné sušenky s přídavkem sušeného ovoce. Můžete do nich přidat také oříšky nebo semínka. Tyto sušenky jsou skvělou volbou pro zdravý a sýtící snack.

Pamatujte, že i když si mlsáte zdravějšími alternativami, je důležité dodržovat střídmost. Pochoutky jsou skvělé, ale i při zdravém stravování byste měli dbát na vyváženost a pestrost jídelníčku. S těmito tipy se můžete těšit na letní období plné chutných, osvěžujících a zároveň zdravých pochoutek.


Publikováno: 09. 08. 2023

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková