Americký stafordširský teriér: Silák s něžným srdcem

Pod svalnatou postavou a impozantní hlavou se skrývá jedno z nejvěrnějších psích srdcí. Americký stafordširský teriér, přezdívaný "amstaff", je živým důkazem, že síla a něha se nevylučují. Toto plemeno, které si prošlo dlouhou cestou od bojových arén až po milované rodinné společníky, v sobě spojuje atletickou stavbu těla s mimořádnou oddaností své lidské rodině.

Amstaffové jsou známí svou láskou k dětem a neochvějnou loajalitou. Jejich pověstná síla a odvaha jsou vyváženy přátelskou a vyrovnanou povahou. V jejich žilách sice koluje krev bojových psů, ale generace zodpovědného šlechtění z nich udělaly spolehlivé a oddané společníky. Jsou to psi, kteří excelují ve psích sportech, ale stejně dobře zvládají roli ochránce rodiny nebo mazlíčka dětí. Potřebují jen pevné vedení a lásku, kterou pak oplácejí stonásobně.

Původ a historie plemene

Americký stafordšírský teriér, často nazývaný „amstaff“, má své kořeny v Anglii 19. století. Vznikl křížením buldoků a teriérů, čímž vznikl silný a obratný pes určený k boji s býky a medvědy. Po zákazu těchto krvavých sportů se plemeno vyvíjelo dál, ale tentokrát s důrazem na přátelskou povahu a oddanost rodině. Do Spojených států amerických se amstaff dostal v 19. století a brzy si získal oblibu jako věrný společník a hlídač. Americký Kennel Club (AKC) toto plemeno oficiálně uznal v roce 1936 pod názvem „Staffordshire teriér“. V roce 1972 byl název změněn na „Americký stafordšírský teriér“, aby se zdůraznil jeho odlišný vývoj od jeho anglického předka, Staffordshirského bulteriéra. Dnes je americký stafordšírský teriér ceněn pro svou inteligenci, učenlivost a láskyplnou povahu, a to i přes jeho kontroverzní historii.

Vzhled a standard plemene

Americký stafordšírský teriér je silný a svalnatý pes se čtvercovou stavbou těla. Hlava je široká a mohutná, s hlubokým a krátkým čenichem. Oči jsou kulaté, tmavé a posazené daleko od sebe. Uši jsou vysoko nasazené, obvykle kupírované, ale přirozené uši jsou také povoleny. Krk je silný a svalnatý, rozšiřující se směrem k plecím. Hřbet je krátký a rovný, s mírně klenutou bederní partií. Ocas je středně dlouhý, nízko nasazený a zužující se ke špičce. Srst je krátká, tvrdá a lesklá. Povoleny jsou všechny barvy a kombinace barev. Psi dosahují výšky v kohoutku 46-48 cm a feny 43-46 cm. Váha se pohybuje mezi 25-35 kg. Americký stafordšírský teriér je silný a sebevědomý pes s atletickou postavou. Jeho vzhled vyzařuje sílu, inteligenci a ostražitost.

Povaha a temperament

Americký stafordšírský teriér je plemeno známé svou odvahou a inteligencí. Jeho povaha je silná a sebevědomá, ale zároveň je to pes velmi oddaný své rodině a milující děti. Je to plemeno, které touží po lidské společnosti a je šťastné, když může být součástí všech rodinných aktivit. Američtí stafordšírští teriéři jsou inteligentní a učenliví psi, kteří se snadno cvičí, pokud se k nim přistupuje s důsledností a láskou. Je důležité si uvědomit, že každý pes je individualita a jeho povaha je formována jak genetikou, tak i prostředím a výchovou. Proto je klíčová raná socializace a správný výcvik, aby se z amerického stafordšírského teriéra stal vyrovnaný a šťastný společník.

Výchova a socializace

Americký stafordšírský teriér je inteligentní a učenlivé plemeno, které touží po lidské společnosti a potěšení. Výchova a socializace jsou pro toto plemeno naprosto klíčové. Již od štěněte je nutné začít s důslednou, ale láskyplnou výchovou založenou na pozitivní motivaci. Stafordi jsou citliví na hrubé zacházení, proto je důležité se vyvarovat fyzickým trestům, které vedou k nedůvěře a strachu. Naopak, odměňování za správné chování, pochvala a hry upevňují pouto mezi psem a majitelem a vedou k lepším výsledkům. Stejně důležitá jako výchova je i včasná socializace. Štěně by mělo být od útlého věku seznamováno s různými lidmi, psy, prostředím a situacemi. Správná socializace pomáhá předcházet agresivitě a strachu v dospělosti a formuje psa do vyrovnaného a sebevědomého společníka.

Zdraví a péče

Americký stafordšírský teriér je obecně zdravé plemeno, ale jako u všech plemen psů existují určité zdravotní problémy, ke kterým mohou být náchylnější. Mezi ně patří dysplazie kyčelního kloubu, dysplazie loketního kloubu a kožní alergie. Dysplazie kyčelního a loketního kloubu jsou dědičné stavy, které mohou způsobit bolest a kulhání. Kožní alergie mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou blechy, pyl a potraviny. Pravidelné kontroly u veterináře mohou pomoci tyto problémy odhalit včas a zajistit tak vašemu psu tu nejlepší možnou péči. Důležitá je také prevence. Krmte svého psa kvalitním krmivem pro psy, dopřejte mu dostatek pohybu a pravidelně ho kartáčujte, abyste udrželi jeho srst a kůži zdravé. Americký stafordšírský teriér je aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu. Denní procházky a hry jsou nezbytné pro jeho fyzické i psychické zdraví.

Americký stafordširský teriér vs. Stafordširský bulteriér

Vlastnost Americký stafordširský teriér Stafordširský bulteriér
Původ USA Velká Británie
Průměrná výška (kohoutková) 46-48 cm (psi), 43-46 cm (feny) 36-41 cm (psi), 33-38 cm (feny)
Průměrná hmotnost 25-35 kg 13-17 kg (psi), 11-15 kg (feny)
Srst Krátká, hladká Krátká, hladká

Vhodné aktivity

Američtí stafordšírští teriéři jsou aktivní plemeno, které potřebuje dostatek pohybu a mentální stimulace. Pravidelné procházky jsou nezbytné, ale tito psi si užijí i další aktivity, jako jsou:

hry s frisbee nebo míčem,

plavání,

dogtrekking,

výcvik poslušnosti

psí sporty, jako je agility nebo obedience.

Je důležité si uvědomit, že američtí stafordšírští teriéři jsou silní psi a je potřeba je odmala socializovat a cvičit, aby se nestali dominantními nebo agresivními. S správnou výchovou a dostatkem aktivit jsou to však loajální, milující a zábavní společníci.

Americký stafordšírský teriér v ČR

Americký stafordšírský teriér, v České republice známý spíše pod zkratkou AST, je silné a svalnaté plemeno psa s krátkou srstí a výraznou hlavou. Původně byl vyšlechtěn v 19. století v Anglii pro psí zápasy, dnes je však chován především jako společník a rodinný pes. V České republice se těší značné oblibě, a to i přes svou pověst potenciálně nebezpečného plemene. Je důležité si uvědomit, že povaha psa je formována především výchovou a socializací. Správně vedený AST je přátelský, hravý a oddaný společník, který se hodí i k dětem. Nicméně, vzhledem k jeho síle a historii, je nezbytné věnovat jeho výchově dostatek času a úsilí. Důležitá je důsledná socializace od štěněcího věku, a to jak s lidmi, tak s ostatními psy. AST potřebuje dostatek pohybu a mentální stimulace, aby se zabránilo nudě a frustraci, které by mohly vést k nežádoucímu chování. Potenciální majitelé by si měli být vědomi zodpovědnosti, kterou vlastnictví AST obnáší, a před pořízením štěněte zvážit, zda mu dokáží poskytnout vhodné podmínky pro spokojený život.

Mýty a fakta

Americký stafordšírský teriér, často nesprávně označovaný jako „bojové plemeno“, je obestřen mnoha mýty. Je důležité oddělit fakta od fikce a na toto plemeno se podívat objektivně. Ano, američtí stafordšírští teriéři byli v minulosti využíváni v psích zápasech, ale to neznamená, že jsou od přírody agresivní. Stejně jako u jiných plemen, i zde hraje zásadní roli výchova a socializace. Pes vychovaný s láskou, důsledností a respektem se nestane agresivním jen kvůli svému původu. Naopak, američtí stafordšírští teriéři jsou známí svou inteligencí, učenlivostí a oddaností své rodině. Jsou to aktivní psi, kteří potřebují dostatek pohybu a mentální stimulace. Při správné výchově a péči jsou američtí stafordšírští teriéři skvělými rodinnými společníky.

Volba chovatele

Americký stafordšírský teriér je úžasné plemeno, ale není pro každého. Výběr chovatele je jedním z nejdůležitějších kroků, které při pořizování štěněte amerického stafordšírského teriéra uděláte. Dobrý chovatel s vámi bude po celou dobu života vašeho psa a zodpoví vám všechny vaše dotazy. Doporučuje se vybrat si chovatele, který je členem Klubu chovatelů amerických stafordšírských teriérů a řídí se jeho etickým kodexem. Takový chovatel vám zaručí, že štěně pochází z prověřeného chovu, kde jsou rodiče testováni na genetické choroby a mají vyrovnanou povahu. Zeptejte se chovatele na vše, co vás zajímá, například na to, jak štěňata socializuje, jakou stravu jim dává a jakou péči vyžadují. Nebojte se zeptat i na to, zda si můžete prohlédnout chovatelskou stanici a seznámit se s rodiči štěněte. Výběr správného chovatele je investicí do zdraví a štěstí vašeho budoucího psího společníka.

Publikováno: 26. 12. 2024

Kategorie: Tipy a rady