5 tipů, jak si společně s dětmi užít noční objevování přírody

Léto je plné teplých dnů, které přecházejí v mírně chladnější večery - většinou ideální pro pobyt venku. A protože nemusíme dávat děti spát tak brzy jako po zbytek roku, jedná se doslova o vítěznou kombinaci. Proč? Je čas vyrazit ven, objevovat nepoznané a obdivovat noční přírodu!

Několik bezpečnostních tipů, které není radno podcenit

Udělejte kratší a nenáročný výlet. Proč? Protože děti mají na konci dne mnohem méně energie. Snažte se, aby noční objevování bylo kratší než obvyklý výlet ve dne. Oblečte se podle počasí. I když mohou být denní teploty vysoké, v noci se rychle ochladí, takže si pro jistotu připravte bundy a čepice. Dodržujte základní bezpečnostní pravidla! Důležité je také reflexní oblečení, svítící tyčinky a/nebo svítilny, které pomohou zajistit, aby vás ostatní venku viděli!

1. Pozorujte noční oblohu

Vyberte si jasnou noc, kdy není Měsíc v úplňku, a vydejte se ven pozorovat vycházející hvězdy. Spočítejte, kolik jich vidíte. Hledejte také souhvězdí a planety.

2. Hledání nočních zvířátek

Vaše děti jistě důvěrně znají zvířata, která vídají ve dne ve vašem okolí. Ale co se děje v noci? Zjistěte, kolik jedinečných zvířat dokážete najít. Hledejte pavouky, sovy, můry, netopýry a mnohá další stvoření, která jsou v noci aktivní. Perfektním pomocníkem při pozorování je termovize.

3. Zúčastněte se akce v blízkém přírodním parku

Podívejte se na webové stránky parků a rezervací, kde najdete večerní programy pro rodiny s dětmi. Většinou jsou velmi záživné a děti si z nich odnesou unikátní zážitek.

4. Vydejte se na procházku s baterkou

Zpestřete si obvyklou procházku po okolí tak, že počkáte, až zapadne slunce, a pak vyrazíte na procházku s baterkou. Jaké věci můžete v noci objevit, které přes den nevidíte? Pokud máte k dispozici termovizi, třeba tu od Zeiss, nezapomeňte ji doma!

5. Zahrajte si hru na poslouchání

Jak zní noc? Zahrajte si s dětmi poslechovou hru a zjistěte to! Zde je návod, jak si zahrát: řekněte dětem, že budete v duchu počítat do 20, zatímco oni zavřou oči a budou jen poslouchat - nebudou mluvit. Po uplynutí času mi mohou říct všechno, co slyšeli. Pak se role a oni počítají, zatímco vy posloucháte.

Publikováno: 21. 07. 2021

Kategorie: Cestování

Autor: Ivana Křivánková