Jak nechat ožít staré černobílé fotky?

Zatímco dnes můžete vyfotit stovky snímků denně a jediný problém je, že vám jednoho dne dojde paměť, v minulosti bylo všechno jinak. Každá fotka byla ceněná záležitost. Fotit se chodilo k fotografovi a nebylo to zrovna levné. A to ty snímky navíc byly ještě jen černobílé. Máte doma také nějaké takové černobílé staré snímky, které s láskou opatrujete? Co kdybychom vám prozradili, že je můžete oživit? Ne, zhmotnit vaše předky na fotografiích ještě nikdo neumí, ale umí jim navrátit zdravou barvu do tváře. Vaše vzpomínky v podobě černobílých fotek se totiž dají kolorizovat!

Poznejte své předky v plných barvách

Nenapadlo vás někdy, jaké barvy jsou asi ty šaty, co má na fotce vaše babička? Nechtěli byste se dozvědět, jaký odstín vlasů měla její maminka? V barevných fotografiích se ukrývá daleko více informací než v těch černobílých. A vy je teď můžete objevit! Boom ohledně kolorizování fotek se objevil v roce 2016, kdy se naučila snímky obarvovat japonská neuronová síť. Dáte jí fotku, ona ji sama obarví. Něco to ale samozřejmě stojí, program se navíc dá koupit jen od japonských vývojářů. Existuje jeho demo verze dostupná zdarma, ovšem ta toho příliš neumí. Naštěstí však máme jeden podobný projekt zaměřený na obarvování obrázků také v Česku!

Vidíte rozdíl? Kolorizování je skvělý způsob, jak oživit staré fotky. | Foto: fotoklinika.cz 

Fotoklinika vám vytvoří nejen hezký dárek k výročí svatby

V ČR se obarvováním fotografií zabývá projekt Fotoklinika. Založili ho dva nadšenci do fotografování, David Procházka a Daniel Krejbich. Shodou okolností oba nejdříve obarvili pár fotek svým známým a pak přišli na to, že by z toho byl docela dobrý byznys. A opravdu! Jejich služby už využila například snowboardistka Eva Samková či režisér Rudolf Havlík. A k čemu kolorizování je? Zákazníci si je objednávají zejména jako dárek. Třeba taková kolorizovaná fotka ze svatby je moc pěkným dárkem k výročí svatby. K životním výročím se hodí zase zachráněné fotky z dětství. Nebo si prostě můžete nechat obarvit pár snímků jen tak pro radost. Ceník a ukázky najdete na Fotoklinika.cz.

Publikováno: 25. 04. 2019

Kategorie: Suprové tipy

Autor: Ivana Křivánková