Druhy tuků: Špatné vs dobré

Když se řekne tuk, mnoho lidí si hned představí jenom tuky špatné. Nic ale není tak jednoduché. Existují totiž i ty dobré. Podívejme se společně na druhy tuků. Budete mít jasný přehled o tom, co ano, a co naopak ne.

Dělení podle zdroje

Toto dělení je rozhodně neznámější a také nejjednodušší. Když se podíváme z obecného hlediska, tak musíme říci, že tuky existují živočišné a také tuky rostlinné. U první kategorie jde například o známé sádlo, které je tukem získaným z prasete. Alternativ však existuje celá řada. Naproti tomu rostlinné tuky jsou získávány výhradně jenom z rostlin. Zde může být typickým zástupcem olivový olej, získávaný zastudena právě z oliv.

Dělení podle zdraví

Tady už je dobré být pozornější, jelikož konkrétní označení si jsou celkem podobná. Pokud jde o takové, které nemusí být z hlediska zdraví úplně ideální, tak se jedná o nasycené mastné kyseliny. Jde velmi často o takové, které spadají do kategorie těch živočišných. Jsou zde ale i výjimky a tak toto tvrzení neberte doslova. Konzumace těchto tuků by měla být minimalizována. Potom je tu druhá skupina. Jak už správně tušíte, jedná se o skupinu tuků podstatně zdravějších, které je vhodné konzumovat častěji. Nesou název nenasycené mastné kyseliny. Ve většině případů je podle výše zmíněného dělení získáváme hlavně z rostlinných produktů. Ani to ale nemusí platit stoprocentně. Bezvadným zdrojem zdravých nenasycených tuků jsou ořechy, což potvrzuje také tento článek na téma jak posílit imunitní systém.

Dělení podle využití

Pokud jde o možnost tepelné přípravy, jsou lepší právě nasycené mastné kyseliny, tedy živočišné tuky. Nabídnou mnohem lepší teplotní stálost a tak jsou v případě smažení zdravější variantou. A to proto, že snadno odolají vyšším teplotám. Pro použití ve studené kuchyni jsou naopak lepší nenasycené mastné kyseliny. Tedy různé extra panenské olivové oleje, které jsou ideální volba třeba do zeleninových salátů, nebo jako možnost pokapání těstovin.

Publikováno: 07. 09. 2020

Kategorie: Zdraví