Jak vypadají osvětlení v největších českých městech

O tom, že vánoční osvětlení dokáže změnit tvář každého města či obce není pochyb. Ostatně Vánoce nejsou jen o tom rozsvítit rodinné domy, balkóny, zahrady a okna bytů, ale zahrnují také dekorace a vánoční svítidla pro různé veřejné prostory. Jedná se nejen o celé obce či města, ale také o osvětlení pro firmy, nákupní centra, bary, restaurace, sloupy veřejného osvětlení a mnoho dalších. K výzdobě se používají v podstatě nejoblíbenější druhy vánočních světýlek, jako jsou světelné řetězy, LED rampouchy, světelné kabely a deště, sítě a různé druhy světelných dekorací.

Kam se nejčastěji vánoční osvětlení umisťuje?

  • Fasády domů
  • Sloupy a stožáry na pěších zónách, v parcích i celých ulicích
  • Lemování domů i konstrukčních prvků
  • Římsy, vchody do domů, terasy, vnější strany oken
  • Živé keře, stromy a veřejné záhony
  • Závěsy světel přes ulice
  • Osvětlení vnitřních prostor barů, restaurací, nákupních center atd.
  • Vánoční stromy v jednotlivých městech České republiky včetně Prahy
  • Dekorace zahrad a parků

Vánoční osvětlení v českých městech

Vánoce v Česku nejsou jen o vánočních trzích, ochutnávce perníčků a vánočního cukroví, pití hřejivého punče a dalších podobných činnostech. Svátky jsou především oslavou světel, kterých se ročně po celé naší zemi rozsvítí stovky tisíc. A jak to může v největších českých městech vlastně vypadat?

Vánoce v Praze

Loni se v našem hlavním městě použilo celkem 118 světelných ozdob a 12 kilometrů světelných řetězů. Třeba na Václavském náměstí se dočkalo výzdoby celkem 48 stromů a v Pařížské ulici dokonce 52. Praha 1 pořídila celkem 6 vánočních stromů, Praha 6 zase veškeré původní osvětlení inovovala a vybavila je LED diodami, které šetří energii. Na Praze 8 se zase vyřádili se sloupy veřejného osvětlení, celkem jich osvítili 200. Oproti tomu Praha 15 vyzdobila 73 sloupů veřejného osvětlení a k tomu 4 stromy. Největší pozornost samozřejmě vzbuzují vánoční trhy na Staroměstském náměstí, kde spolu s vánočním stromem svítí i stánky se sladkostmi, dekoracemi a různými suvenýry.

Oslava Vánoc v Brně

Nejvíce vánočního osvětlení budete moci obdivovat na Náměstí Svobody a na Dominikánském náměstí, kde se budou konat vánoční trhy. První jmenované nabídne 36 prodejních stánků, 24 gastro stánků a zimní bar. Na Dominikánské náměstí bude přesunut ZOO koutek, vyřezávaný Advent, Zvonička a Ježíškova pošta, k tomu 4 řemeslné stánky a 8 gastro stánků. Všechny stánky, bez ohledu na to, které náměstí navštívíte, budou zaplaveny spoustou světel. Navíc Dominikánské náměstí zaplaví nová velmi nádherná světelná výzdoba, která se bude moci rovnat tradičním trhům ve Vídni a podobně.

Vánoční osvětlení v Ostravě

V Ostravě byla zavedena tradice, že si občané mohou sami zvolit, jak bude pro příští dva roky vypadat vánoční a novoroční výzdoba Radnice města Ostravy a také Prokešova náměstí. O tom, jaký bude mít vánoční osvětlení a různé dekorace i doplňky vzhled rozhodnou na stránkách Ostravy. Světelné řetězy, deště, kabely a mnoho dalších rozzáří nejdůležitější část města stejně jako v předchozích letech.

Vánoční atmosféra v Plzni

Přesně 1. prosince začínají plzeňské Vánoční trhy na náměstí Republiky, a pokud dorazíte ve večerních hodinách, když se rozsvěcí veškerá vánoční výzdoba i na historických domech, které na náměstí stojí, pak si budete připadat, jako když jste se ocitli uprostřed úchvatné pohádky. Navíc se 27. listopadu rozsvěcí vánoční strom, který je plný vánočního osvětlení. Kromě trhů se pomocí vánočního osvětlení zdobí ulice, sloupy veřejného osvětlení, stromy, fontány a další místa.

Ústí nad Labem

Lidické náměstí každý rok osvítí vánoční strom a jeho okolí ozáří tisíce LED diod, ať už v podobě řetězů, dešťů, světelných kabelů a mnoha dalších. TIP: Přečte si článek jak, a kdy začtou letos vánoční trhy v největších českých městech.